Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на френския филм – културен мост между България и Франция

Основен фокус – големият френски актьор Мишел Пиколи

Фестивалът на френския филм ще завладее киноманите от 9 до 22 април, като част от програмата на "Киномания". Това е фестивал, който българската публика следи с интерес. Тази година Френският институт се обединява с "Киномания", със София филм фест и Master Of Art – в името на публиката и в търсене на нестандартни решения в тази сложна епидемична обстановка. 

По-различно ли ще е това издание, разказва в "Артефир" Мария Конакчиева от Френския институт:

"В този труден невесел период ние ще се помъчим да сложим точно тази нотка на душевността. Радвам се, че можем да представим нещо различно – филми – и то европейски. Българският зрител е достатъчно запознат с американското кино, този фестивал е случай да бъде запознат и с европейското. Започва с един политически трилър – „Вила Каприз“. В тази трудна обстановка успяхме да поканим режисьора Бернар Стора и композитора (сина му) Венсан Стора. За мен е много важно, че Франция винаги ще обръща внимание на България и ние на нея, защото сме заедно в една лодка в тези трудни бурни времена. Културата е тази, която ще ни изведе на правилния бряг."

Кинокритикът Владислав Апостолов за специалната програма, посветена на големия френски актьор Мишел Пиколи и селектираните филми на фестивала, част от Киномания 2021:

"Това събитие наистина е културен мост между България и Франция. То предлага храна за духа, храна за размисъл. А какво по-богато угощение за духа, за културния апетит от ретроспекцията с класики на Мишел Пиколи – тази титанична фигура, това олицетворение на могъществото на европейското кино и на френската култура

В специалната селекция под името „Удивителният Мишел Пиколи“ на Фестивала на френския филм са включени 6 заглавия с Мишел Пиколи – някои от тях са най-големите класики и нямат нужда от реклама: „Мислех, че го познавам“ на Клод Соте, „Една странна афера“ на Пиер Грание-Дьофер, „Голямото плюскане“ на Марко Ферери, „Скок в празнотата“ на Марко Белокио и „Имаме папа“ на Нани Морети разкриват неговия огромен талант и многобройните му превъплъщения. Като „бонус“ фестивалът включва и „Темрок“, един изключителен филм, разкриващ силата на киното за протест."

Всички филми от френската програма са с прожекции в кината „Люмиер“, „Одеон“, „Влайкова“, Дом на киното, Euro Cinema, Кино G-8, както и във Френския институт

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – НДК, ЕПА/БГНЕС

Старт на селекцията дава „Вила Каприз“, първо в кино „Люмиер“ на 9 април от 19.00 часа. Филмът се фокусира върху прочут адвокат, чийто могъщ клиент е обвинен в незаконно придобиване на Вила Каприз – огромно имение на Френската ривиера. От съюзници двамата мъже се превръщат във врагове. Режисьор на продукцията е Бернар Стора, а в ролите: Нилс Ареструп, Патрик Брюел, Мишел Буке, Ирен Жакоб и Пол Ами.

10 април, 17.00 часа, в кино „Люмиер“ – отличеният с цели шест награди „Сезар“ „Сбогом, глупаци“ на режисьора Албер Дюпонтел. Историята се фокусира върху 43-годишна фризьорка, която се опитва да намери детето, което е била принудена да изостави, когато е била на 15. Двама ексцентрични мъже ѝ помагат в това странно и забавно издирване. Филмът е с участието на Виржини Ефира, Албер Дюпонтел , Никола Мари и Мишел Вийермоз.

Във вълнуващия свят на „Парфюмите“ ни потапя режисьорът и сценарист Грегори Манье. Трогателната комедия е съсредоточена върху двамата главни герои – Ан, знаменитост в света на парфюмите, но егоцентрична и непоносима за околните и новият й шофьор Гийом – единственият човек, който се осмелява да й се опълчи. В „Парфюмите“ участват Еманюел Девос (като Ан Уолбърг), Грегори Монтел ( катоГийом Фавр), както и Сержи Лопес и Гюстав Керверн. Филмът може да се види в кино „Люмиер“ на 18 април от 19.00 часа.

„Неочакван тримуф“ – един от фестивалните хитове в тазгодишната Киномания, носител на Европейската филмова награда за най-добра комедия. Любопитната история е с режисьор Еманюел Куркол. Група затворници, предвождани от даровит, но често безработен актьор играят „В очакване на Годо“ по Самюъл Бекет. Театралното ателие в затвора прераства в турне, което обещава да се превърне в неочакван триумф. Филмът гледаме в „Люмиер“ на 17 април от 19.00 часа, а в ролите се превъплъщават: Кад Мерад, Давид Аяла, Ламин Сисохо, Софиан Хамес, Пиер Лотен, Александър Медведев, Марина Хандс, Лоран Стокер.

„Дьо Гол“ е посветен на прочутия френски генерал и може да бъде видян в кино „Люмиер“ на 21 април от 19.00 часа. Режисьор на продукцията е Габриел льо Бомен, а в роли гледаме Ламбер Уилсън(като Шарл дьо Гол), Изабел Каре, Оливие Гурме, Лоран Стокер, Тим Хъдсън (като Уинстън Чърчил), Филип Лауденбах и др. С настъпването на немската армия Франция е изправена пред катастрофална военна ситуация. Шарл дьо Гол, току-що повишен в генерал, се присъединява към правителството в Париж, докато съпругата му Ивон и трите им деца остават в провинцията. Невероятната им съдба ще промени не самофренскат аистория, но и развитието на Втората световна война.

Като основен фокус на Фестивала на френския филм тази година ще бъдат показани шест филма с участието на големия актьор Мишел Пиколи, който почина през 2020 г.

Фестивалът на френския филм се осъществява в партньорство с Френски институт в България.

Пълната програма с точните дати и часове е на www.kinomania.bg


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05