Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хартата на основните права на ЕС и ролята на адвокатите за върховенството на правото

| обновено на 09.04.21 в 14:10
Снимка: europarl.europa.eu

Как да стане Хартата на основните права на Европейския съюз разпознаваема сред българските граждани и специалисти? Как да бъде работещ инструмент в защита на основните права на гражданите? Как да се използва като алтернативна защита? Как да се използва за подобряване на националните правни средства за защита? Каква е ролята на адвокатите за върховенство на правото и прилагане на правото? Кои са акцентите в проекта „Адвокати за защита на основните права“ и каква е неговата цел?

Темите коментира адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати и консултант на предаването “Законът и Темида“:

“Програмата “Правосъдие“ за ЕС, която действа в периода 2014-2020, се докосна и до нас в качеството ни на български адвокати. В нея участва консорциум, в който са включени както “Фондация български адвокати за правата на човека“ като водещ партньор, Италианската национална асоциация на адвокатите, Миланската адвокатска колегия, Италианската федерация на свободни професионалисти, Висшият адвокатски съвет – Испания и Университетът в Бургос – Испания. Това са едни много изявени професионалисти от три държави на Европейския съюз, които са се заели да популяризират Хартата, от една страна, а от друга страна, да извлекат какви са конкретните проблеми при прилагането ѝ в тези държави в Европа.“

„Адвокати за защита на основните права“

“Основната цел на проекта е да изследваме състоянието на осведоменост, конкретното приложение на тази Харта в конкретните европейски държави. Позоваването на Хартата и обучението на адвокатите при прилагане на Хартата, както донякъде и изучаване на практиката на съда на ЕС в Люксембург, където България също има представители, и един от тях, високоуважаваната съдия Марияна Кънчева, взе участие в едната конференция, която се проведе в България. Като даде много интересна презентация, която смятаме дори изцяло да качим на сайта на Софийската адвокатска колегия.“

Разговора с адв. Пороминска можете да чуете от звуковия файл.

Какво е участието на италианската страна в проекта „Адвокати за защита на основните права“, коментира адв. Джиджи Панцини – председател на Националната адвокатска асоциация в Милано, в интервю, дадено специално за „Законът и Темида":

“Ние сме партньор в този европейски проект, това е първото събитие, първото обучение по проекта и участват много от нашите членове и не само – адвокати, които се интересуват от материята на основните права."

адв. Джиджи ПанциниОсновни документи, подписани от Италия, за спазване на правата на хората

“Хартата е основният документ, който помага дори и чисто практически на съдиите, когато имат казуси в областта на основните права и на правата на човека. Но Италия прилага и всички останали европейски документи, директиви, Конвенцията за човешките права, включително и всичко останало, което касае правото на семейството да живее заедно, урежда миграцията и правата на мигрантите, на тези, които искат убежище, и всички други проблеми, които са и тема на нашия проект.“

Ролята на адвокатите и адвокатурата за спазването на човешките права

“Ролята на адвоката е много важна не само заради защитата, а и заради това да разпространява културата на съществуването на тези права. Защото често се получава така, че точно тези, които идват от други държави, които имат права, всъщност идват със съзнанието, че нямат, точно защото не са граждани на тази държава, защото техният статут в нея не е регулиран. Всъщност важното е да се разбере и да се знае, и да се информира, че права имат и че тези права трябва да се спазват, трябва да се знаят. Ролята на адвоката не е само в защитата, но е и тази да информира и да помогне на клиента да знае правата си, за да може да ги реализира.“

Статут на адвоката в Италия

“Отговорът е – има две страни. Едната е, че в конкретните случаи, чисто практически, когато на територията на един съд в конкретни дела има сътрудничество между адвоката и съдията, нямаме проблеми в това отношение – имаме доверие, имаме комуникация. Другата страна обаче е, когато говорим за принципи и за политика в дейността на отделните юридически съсловия, защото много често дебатът между съдии и адвокати е точно в реформа на гражданския и на наказателния процес, където, от една страна, съдиите искат да се въведе по-бързо производство, по-бързо приключване на делата, и не винаги държат на това, независимо че производството е кратко, да бъдат максимално гарантирани защитата на гражданите. Позицията на адвокатите е – ние не искаме качеството на защитата и гаранцията за това, че ще бъдат защитени правата и интересите на гражданите да бъде за сметка на по-късите процеси."

Ролята на Висшия адвокатски съвет

"Висшият адвокатски съвет има задачата на национално ниво да осъществява комуникациите с институциите в Италия и да организира и политически, но и всички останали отношения, които касаят промяна нормативната база, закони, предложения, становища."

Преводът е на адв. Мария Ганчева, член на Адвокатската колегия в Милано.

Разговора с адв. Джиджи Панцини можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13