Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова транскрипция на българска симфония може да се свали безплатно в интернет

Калина Томова – музиковед
Снимка: личен архив

Пандемията от Covid-19 рефлектира изключително силно върху симфоничните оркестри. Може би сега е моментът българските музиканти да се насочат към изпълнение на камерни произведения или адаптирани за малък музикален ансамбъл. Нека си припомним как Лист е обикалял малки населени места, където няма как да стигне оркестър, за да изпълнява свои транскрипции на симфониите на Бетовен. 

Композиторът Никола АтанасовВ помощ на колегите си младият музиковед Калина Томова разработи нова клавирна транскрипция на Първа симфония в сол-минор от Никола Атанасов (известна още като „Първа българска симфония“)

Създаването на извлечението е част от проекта „Българската симфонична музика в транскрипции: клавирно извлечение на Първа българска симфония от Никола Атанасов по случай 135 години от рождението на композитора“, финансиран от програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“. 

Транскрипцията вече е достъпна за безплатно сваляне в интернет сайта IMSLP: Petrucci Music Library (най-голямата онлайн база данни за свободно споделяне на нотни материали), като това ще позволи не само на българските музиканти да се възползват от него, но и на чуждестранната публика да се запознае по-отблизо с творчеството на националната ни школа.

Целта на проекта е да се подпомогне концертният живот в страната чрез изпълнението на транскрипцията на пиано по време на камерни концерти, които са не само по-лесно осъществими в сегашната ситуация на социална дистанция, но и ще съдействат за популяризиране на българския симфоничен репертоар сред по-широка аудитория, особено в по-малки населени места, където дори в нормални условия провеждането на концерт с оркестър е трудно.

Този проект също така е възможност за стартиране на поредица от транскрипции на български симфонични произведения, които да са достъпни безплатно в интернет, спомагайки не само концертния живот, но и учебно-преподавателската дейност, улеснявайки представянето на български произведения в часовете по музика в общообразователните училища и в занятията по музикален анализ, история на музиката, дирижиране и т.н. в специализираните средни и висши учебни заведения по музика.

Партитурата на новата транскрипция може да бъде свалена от следния линк:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05