Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Йосифова: Страхът беше изместен от екзистенциална умора

Снимка: Pixabay

Малко повече от година от началото на пандемията вече търсим отговори на въпросите през какви етапи преминахме дотук, с какви преживявания се сблъскахме, какви са надеждите ни и колко е важна връзката ни с реалността. 

Цветелина Йосифова е психотерапевт, създател на онлайн платформата за психотерапевтична помощ и емоционална подкрепа Kabinet.bg, който започна своята дейност през лятото на миналата година. Според нея у хората вече се натрупа не само умора, но и известно отчаяние.

„Променя се прагът ни на чувствителност към другите и усетът от какво имат нужда. – казва тя – Наблюдавам много противоположни ефекти: хора, които напълно отричаха съществуването на вируса, когато попаднаха в ситуация, в която се сблъскат лично с него, стават екстремни в разбирането си колко е страшен – няма среда, няма умереност – която за мен е връзката с реалността. Реалността не е в крайностите."

Kabinet .bg предлага и платформа за млади хора – #шнорхел. "Хората до 30-години са в по-уязвима ситуация, защото често все още не са в партньорски отношения и зависят много от близките си. Най-уязвими обаче са юношите“, казва Цветелина Йосифова.

Здравословната реакция към дългосрочния стрес, в който всички ние пребиваваме, е да се поддържа връзка с реалността и да не отлагаме живота. „Да бъдем хора, които продължават да мислят, да работят, да обичат и онова, което правим за себе си и за близките си да бъде максимално пълноценно. Да не се отказваме.“

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10