Малко повече от година от началото на пандемията вече търсим отговори на въпросите през какви етапи преминахме дотук, с какви преживявания се сблъскахме, какви са надеждите ни и колко е важна връзката ни с реалността.
Цветелина Йосифова е психотерапевт, създател на онлайн платформата за психотерапевтична помощ и емоционална подкрепа Kabinet.bg, който започна своята дейност през лятото на миналата година. Според нея у хората вече се натрупа не само умора, но и известно отчаяние.
„Променя се прагът ни на чувствителност към другите и усетът от какво имат нужда. – казва тя – Наблюдавам много противоположни ефекти: хора, които напълно отричаха съществуването на вируса, когато попаднаха в ситуация, в която се сблъскат лично с него, стават екстремни в разбирането си колко е страшен – няма среда, няма умереност – която за мен е връзката с реалността. Реалността не е в крайностите."
Kabinet .bg предлага и платформа за млади хора – #шнорхел. "Хората до 30-години са в по-уязвима ситуация, защото често все още не са в партньорски отношения и зависят много от близките си. Най-уязвими обаче са юношите“, казва Цветелина Йосифова.
Здравословната реакция към дългосрочния стрес, в който всички ние пребиваваме, е да се поддържа връзка с реалността и да не отлагаме живота. „Да бъдем хора, които продължават да мислят, да работят, да обичат и онова, което правим за себе си и за близките си да бъде максимално пълноценно. Да не се отказваме.“
Чуйте повече в звуковия файл.На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg