Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвети на адв. Генов към слушатели

Разноски в съдебното производство, спиране на наказателно дело и още

| обновено на 16.04.21 в 14:39
Експрокурорът, адвокат Захари Генов
Снимка: БНР

Адвокат Захари Генов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР в предаването “Законът и Темида“.

Първият въпрос касае разноските в съдебното производство. Той е зададен от Елица Попова от Карлово.

Много е важно дали тези разноски са претендирани в самото начало на делото – например в исковата молба, или са разноски, които по начало не са претендирани.  

В два от текстовете на Гражданския процесуален кодекс има такава възможност да се поиска изменение и допълнение на решението в частта за разноските. Това е член 248 от Гражданския процесуален кодекс. Интересното за него е, че такава възможност може да се ползва от тази страна, която, след като получи съобщението за решението, в срока за обжалване, който е 14-дневен, решението от първата инстанция може да се обжалва пред втората инстанция, която за София е СГС, за провинцията от Районния съд – втората инстанция е Окръжният съд. 

Така че този член 248 от Гражданския процесуален кодекс разпорежда, че в срока за обжалване както ищецът, така и ответникът може да поиска съдът да допълни или измени решението в частта му за разноските. Характерно за изпълнението на този текст е да е направено обаче едно условие, без което не може. Това е условието на чл. 80 от ГПК, който изисква да се представи от съответната страна списък на разноските. Има случаи, когато и двете страни представят списък на разноските. За ищеца това е държавната такса, евентуално депозит за експертиза, евентуално държавна такса за някои допълнителни искания – за съдебни удостоверения или друго, важна част е и платеният адвокатски хонорар. За ответника – адвокатски хонорар, депозит за експертиза евентуално и т.н.

Анелия Торошанова и Захари Генов

В звуковия файл можете да чуете още отговора на адв. Генов на въпроси, свързани със Спиране на изпълнително дело, Закон за 10-годишната давност.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13