Последните 10 години в България се утвърди една трайна негативна тенденция. 2000 деца биват изоставени от родителите си, повечето от които още в родилния дом. Някои деца биват изоставяни от бедност, други –защото се раждат с някакъв вид увреждане. И никой не обяснява на родителите, че да, ще им е трудно, но и че ще могат да разчитат на компетентна помощ. Напоследък все повече и повече родители на такива деца поемат отговорност и грижа за тях, разчитайки на неправителствените организации, които най-често работят по проекти, финансирани от европейски програми.
Една от организациите, работила по такъв проект е Фондация „Булгари“. Проектът се реализирал с голяма успех, но както на всеки проект и неговият срок изтекъл. Тогава екипът взел решение да продължи работата си, въпреки трудностите. „Нашата идея е през призмата на спортните занимания да развиваме когнитивните функции на мозъка при тези деца. Чрез играта, действието, упражнението могат да се развиват и утвърждават тези функции“ казва Румен Колев – психологът и управител на Фондация „Булгари“. Срещаме се в спортния ѝ център.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg