Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целият англоезичен свят ще гледа „Дяволското гърло“

Снимка: @diavolskotogurlo

Светът се отвори, каза Владимир Карамазов. Сподели го със слушателите на „Време и половина“ с въодушевление, което заразява. Прави сте да си помислите, че в година на пандемия това едва ли е най-подходящата дума, но което си е така – така си е. И заразява не толкова фактът, че въпросният свят видя в киното на България потенциал, а това, че продължава да има хора, които дават душата си, за да бъде това кино забелязано.

Не става въпрос за гордост, не, за чиста форма на радост иде реч. Причината за нея е „Дяволското гърло“. И тук, с присъщото за страната ни отрицание, пак е идва ред на поредното „не“ – не подземната пещерна мистерия в Родопите, а сериалът, който преди известно време поддържаше зрителския интерес у нас жив.

За първи път в историята на българското игрално и телевизионно кино наша продукция ще се разпространява в целия англоезичен свят. За първи път български сериал ще се гледа на три континента. Отново за първи път най-престижната онлайн платформа за неанглоезично серийно кино в света – Walter Presents, която впрочем е собственост на британския Channel 4, проявява интерес за дистрибуция на роден кинопродукт. AXN пък ще го излъчва в Централна и Източна Европа.

Който е гледал „Дяволското гърло“, знае, че Владимир Карамазов изпълнява главната мъжка роля в сериала. А който реши да си пусне звуковия файл, поместен под текста, ще чуе, че той е вярвал в успеха му от самото начало. Ще чуе и колко тънък е всъщност тънкият момент с продуцирането и рекламирането на една такава продукция и колко важна е ролята на фестивалите и конкурсите, които помагат часовникът на твореца да показва точното време. Актьорът споделя също колко трудно е да се превърнеш в независим артист, който прави изкуство, разкриващо не толкова таланта, колкото светоусещането на човек, както и защо е важно да се бориш със света, но с поглед, взрян по-далеч от собствената улица. И фотографията, с която Владо Карамазов влиза в близка среща със себе си и с хората, които приобщава към своите идеи, намира място в разговора. Именно тя е втората сцена, на която той се изразява, откровено и без претенции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50