Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 19-25 април

Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за последната седмица. Ето и някои от акцентите в предаването от 25 април.

На 17 и 18 април на сцена "Апостол Карамитев" в Народния театър се състоя премиерата на спектакъла "Бележките под линия". Автор на пиесата е драматургът на Народния театър поетесата Мирела Иванова, а режисьор е Катя Петрова. Пиесата разказва за трудното разбирателство между майката – известна актриса, и дъщерите ѝ, всяка по свой начин и надарена, и ограбена от живота.

От миналия ноември, подпомогнат от програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“ заработи проектът „Онлайн премиери на Sofia ARS Net“. Пандемията отмени премиерите на много книги пред публика и създаде нуждата от представянето им онлайн. За периода 1 ноември 2020 – 30 март 2021 г. Анжела Димчева реализира 20 видеопремиери на утвърдени български писатели, които представиха новите си книги. Те са достъпни и до днес и са видени от хиляди потребители.

Галерия „УниАрт“ и Център „Българо-европейски културни диалози“ в НБУ поставят началото на новата образователна „Срещи с изкуството“. Форматът представя една глобална годишна тема, в която ще вземат участие различни гост-лектори, които ще разглеждат в дълбочина проблеми във визуалните изкуства. Първата темата на фокус тази година е „Изкуството на Ниските земи 16-18 век“ и ще представи колекцията на галерия УниАрт - дарение „Божидар Данев“ от фламандски и холандски произведения. Първи гост-лектор на галерията по темата ще бъде г-н Фризо Ламертсе, а лекциите ще се провеждат онлайн, където ще останат достъпни за гледане и след датите им на провеждане.

Мултимедийният спектакъл „Песента на ветровете“ с музика от композитора Петър Дундаков и визии на аниматора Иван Богданов ще се състои на 28 април в Театър „Азарян“. В спектакъла участват тромпетистът Росен Захариев - Роко, солистката на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“ Гергана Димитрова - Белонога, оперната певица Пламена Гиргинова и камерен ансамбъл „Софийски солисти“ под диригентството на маестро Пламен Джуров. Концертът, който Петър Дункдаков описва като „аудиовизуална поезия“ е цикъл от пиеси за струнен оркестър, сопрано, флюгелхорн и фонограма, вдъхновени от метафората на „вятъра“.

"Кокюу" или "дихание" на японски се нарича новият концерт за саксофон и оркестър на португалския композитор Луиш Тиноку. Произведението е част от проекта "Лудите двадесети" – 1920 и 2020 г. – и е вдъхновено и от ситуацията с коронавируса.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" на Боровец

За трета година между 2 и 7 август Международният джаз фестивал се провежда на нова локация – курортния комплекс "Боровец" с любезното съдействие и финансова подкрепа на община Самоков.  Отново екипът на Фестивала предлага интригуваща програма , като първата вечер на 2 август откриването ще е с Бигбенда на БНР под диригентството на Антони Дончев и..

публикувано на 01.08.24 в 17:05

Излезе монографичното изследване "Любов и Отечество" на Пламен Антов

Изследванията на Пламен Антов върху българската възрожденска литература и култура, събрани в книгата му "Любов и Отечество", се спират върху "механизмите, чрез които литературата, като националноидеологически "метаразказ", произвежда колективното (монументално) битие във вид на символна, собствено идеологическа "сянка" на историята".  Освен това..

публикувано на 01.08.24 в 16:39

Поглед към процесите на прехода

"Екологии на прехода" се нарича изложбата на Николас Кисич Агире, Катарина Бюрин, Сам Гантус, Елица Коева, Манар Мурси, която се открива днес в галерия Swimming Pool от 18.30 часа. Тя е част от поредица инициативи на Off-site – изследователски колектив, основан през 2020 г. от Борислав Ангелов, Полин Шонгов и Мая Шопова.  Събитието насочва..

публикувано на 01.08.24 в 16:35

"Срам и вина" като колективно преживяване

Изложбата "Срам и вина" е втората част от трилогията на куратора Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания за изконни човешки чувства и взаимоотношения. Работите на петима млади художници по темата могат да се видят в галерия "Васка Емануилова" до 6 септември.  В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев,..

публикувано на 01.08.24 в 14:30

Както се отваря небе

Хераклитова река Не можеш да нагазиш на плитко във времето като в река, без то да не те повлече така, както реката на Хераклит. Застиват реките от лава, но реката на времето не спира. Сякаш от безкрая извира и към безкрая тя продължава. Плават по течението речно трупове на дървета голи, камъните на дъното се заоблят. Ах, нищо, нищо не е..

публикувано на 31.07.24 в 16:35