Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ради Радев и магията на градинарството: 40 години отдаденост

Снимка: Facebook /Градина Иванови, Златия

На утрешния 1 август честваме един от дните, отредени за градинарите – тези хора, които посвещават времето и живота си на любимите си цветя, растения и зеленчуци. Градинарите празнуват също и на 22 септември, отбелязвайки своята преданост към земята и природата.

Днес се срещаме с човек, отдал 40 години от живота си на градинарството – Ради Радев от Нови пазар. Той се занимава със земеделие и градинарство, като е агроном и производител на разсади за зеленчуци. По неговите думи производството на разсад за зеленчуци е един от най-интелигентните сектори в отглеждането на зеленчуци. В миналото, в края на всяка градина е имало разсадно отделение, което е било визитната картичка на всички български градинари.

Той споделя още в рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден", че в днешни дни, отглеждането на разсада изисква преминаване към професионални условия, което е голяма отговорност. Огледът на разсадите се прави на залез слънце, когато се виждат болните растения, защото сутрин те успяват да се адаптират и изглеждат свежи.

"За да бъдеш градинар, трябва да си много търпелив", споделя Ради Радев. Тази професия изисква не само знания и умения, но и любов към земята и природата. Градинарите са хората, които ни даряват със свежест и красота, които правят нашия свят по-зелен и по-приятен за живеене.

Нека на този ден да се поклоним пред труда на градинарите и да им благодарим за всичко, което правят за нас и нашата природа.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живот на село по време на война. Истории от Украйна

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден"  Доротея Николова от Радио Варна разговаря с двама бесарабски българи в Украйна, за да разбере как се живее по време на война в селските райони. Кметицата на село Владичен в Болградския район на Одеска област  Мария Игнатова  разказва за живота в селото, разположено на западния бряг на..

обновено на 31.07.24 в 10:25

"Искам да съм българче", или какво е бъдещето на българските училища по света

В София се проведе Академия за учители от българските неделни училища зад граница. Във форума, организиран от Асоциацията "Български език – език европейски", участваха преподаватели от 17 държави и 36 училища. Общо се обучаваха 70 души – 29 за предучилищни групи и 41 – за начален етап. Обучението е финансирано от Министерството на образованието и..

публикувано на 31.07.24 в 08:50
Теодора Иванова, Здравко Григоров, Кристина Паскалева, Камелия Спасова (от ляво надясно)

Близки срещи в далечни пътешествия

Каква е разликата между пътешественика и туриста? Кои са съвременните, необичайни пътешествия, които могат да променят живота ви? Какви са особеностите на съвременното пътешественическо кино?  Истории за откраднати обувки, за онова, което прави хората щастливи и за упоритостта на духа на пътешествениците. Това съдържа изданието на..

публикувано на 30.07.24 в 16:10

Радослав Бимбалов: Ниската избирателна активност улеснява "пазаруването на избори"

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Радослав Бимбалов – рекламист, писател, анализатор и общественик. Той сподели своите виждания по някои от най-актуалните теми, свързани с политическата ситуация в страната, предстоящата предизборна кампания, възможните сценарии, Европейския парламент и ситуацията в Европа, както и изборите..

обновено на 30.07.24 в 11:51

"Еразъм+" обединява България и Гърция в проект за жени, жертви на насилие

Проектът "Нови възможности за жени, жертви на насилие, чрез изкуство", реализиран по програмата "Еразъм+", е резултат от партньорство между сдружение и неправителствена организация в България и Гърция. Основната цел на проекта е да демонстрира как различни видове изкуство и арт терапия могат да окажат положително въздействие като част от формалната..

обновено на 30.07.24 в 09:28