Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

75 години от свързването на Военна академия с името на Раковски

Снимка: архив

През тази година, освен 200-годишнината от рождението на Г.С. Раковски, отбелязваме 75 години от свързването на най-старото висше военно училище в България с името на основоположника на модерната българска политическа мисъл и държавност - Раковски.

Военна академия „Г. С. Раковски“ отбеляза 200-годишнината от рождението на Георги Стойков Раковски и с експозиция от подбрани издания – творби и старопечатни книги за и от Раковски, намиращи се във военноисторическите фондовете на “Академична библиотека“.


Военна академия „Г. С. Раковски“ е най-старото военно висше училище в България. Създадена е със Закон на 1 март 1912 г., приет от 15-то Народно събрание.

Тя има принос не само за оформянето на офицерския корпус, но и за изграждането на новата българска държава в духа на европейските ценности.

Академията е и водеща национална образователна институция с дългогодишни традиции във висшето образование за подготовка и обучение на офицери и студенти в различни магистърски специалности.

В резултат на извършените след 1989 г. структурни преобразования, днес във Военната академия функционират четири основни звена – Факултет “Национална сигурност и отбрана”, Факултет “Командно-щабен”, Департамент “Езиково обучение” и Институт за перспективни изследвания за отбраната.

Военен парад, 1923 г.

Обучението се извършва по една бакалавърска специалност от акредитираното професионално направление „Национална сигурност”, по 15 магистърски специалности от трите акредитирани направления “Национална сигурност”, “Военно дело” и „Психология“ и по 10 акредитирани научни специалности за обучение в докторантура. В курсовете за следдипломна квалификация в академията се обучават около 1000 офицери и цивилни служители.

Днес Военна академия “Г. С. Раковски” е национална институция за висше образование, квалификация и научни изследвания по въпросите на националната сигурност и отбраната. Тя е най-старото висше военно училище в България и третото по реда на своето създаване висше училище в страната.

Защо именно Раковски е избран за патрон на най-старото българско висше военно училище?

Генерал–майор доктор Груди Иванов Ангелов

Разказва в “Нашият ден“ генерал-майор Груди Ангелов, началник на Военната академия „Г.С. Раковски“ и председател на Националния комитет за честванията на Раковски.

“Съвсем нормално е Военна академия да носи името на Г.С. Раковски. До 1946 г. Академията няма свой патрон и няма име.“

“На 5 март през 1946 г., с указ на регента, на Военна академия е дадено името на основоположника на освободителното революционно движение и на основоположника на първата организирана войскова част. Първата българска легия реално действа като добре организирана и сформирана войскова единица по разбиранията ни в момента.“

“Дадено е това име, защото Г.С. Раковски е основоположник и на държавността. Защото той е признат от другите страни – от сръбския, от гръцкия крал, приет е в Италия, в Русия. Той наистина полага основите на дипломацията, на държавността. Реално всичко, което той залага, като основи на държавата в своите три плана за освобождение на България, после се възприема в голямата си част и при създаването на Третата българска държава. Основното е, че Раковски създава и символите на държавността. Създава и трикольора – бяло, зелено, червено – знамето на България.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна-Мария и Катерина Андрееви

Да се завърнеш в България

Ана-Мария и Катерина Андрееви са български сестри, родени и израснали в Америка, които правят избора да живеят в България. Те създават инициативата "ЗаВръщане в България" , която определят като общност, чиято мисия е да улесни завръщането на българите от чужбина. "Бихме искали да създадем ресурс за хора, които живеят в чужбина, да им е обяснено..

публикувано на 09.10.24 в 16:20

Български екип разработи лабораторен модел на кожата за проучване на стареенето

Учени от България успешно разработиха прототип на човешка кожа, който има потенциала да подпомогне научните изследвания в областта на стареенето и дълголетието. Ръководител на тази иновативна разработка е проф. д-р Милен Георгиев, който оглавява отдела по "Растителна клетъчна биотехнология" в Центъра по растителна системна биология и биотехнология. В..

публикувано на 09.10.24 в 12:55

"лЕКО ЗАКЪСНЕЛИ?": Екологични послания от сцената

Театърът е мощен инструмент за социална промяна, който може да играе ключова роля в активизирането на гражданските действия за по-устойчив начин на живот. Чрез театрални техники и похвати може да се повиши осведомеността относно важни екологични проблеми, като изменението на климата и биоразнообразието, и да се вдъхнови публиката да предприеме..

обновено на 09.10.24 в 12:35

Очно здраве – грижа, превенция и съвременно лечение

В София се проведе медийно събитие по повод Световния ден на зрението. Като част от формата "Пощенска кутия за приказки" Гери Турийска, Дарин Ангелов и Камен Алипиев пресъздадоха вдъхновяващи истории на пациенти, а специалисти споделиха предизвикателствата и възможностите в областта на очното здраве. Ден преди Световния ден на зрението , който..

публикувано на 09.10.24 в 11:24
Проф. Николай Габровски

Форум за мозъчните заболявания се провежда днес в столицата

 Форум за мозъчните заболявания се провежда днес (9 октомври) в столицата. Организатор на събитието е фондация "Съвет за мозъчно здраве", с чийто председател проф. Д-р Николай Габровски разговаряме в Lege Artis. Мозъчните заболявания обхващат широк спектър от диагнози в три медицински специалности – неврология, неврохирургия и психиатрия ,..

публикувано на 09.10.24 в 10:56