В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите.
"Идеята е авторите да наточат инструментите си и да направят нещо, което е интересно за четене," споделя Ташева. Тя подчертава, че конкурсът не се стреми към клишета, които по думите ѝ "не са интересни на никого". Вместо това, целта е да се вземе тема, която на пръв поглед изглежда банална или глупава, и да се развие по начин, който е необичаен, абсурден и забавен.
"Грозното патенце може да се превърне в космически кораб," казва Ташева, обобщавайки духа на получените до момента разкази. Според нея за написването на "тъп разказ" не е нужно авторът да е високообразован, но е важно да познава похватите на жанра и да има талант за разказване на истории.
Конкурсите, организирани от Ташева, вече са се превърнали в традиция. "Всяка година пускам по един конкурс", споделя тя. Сред досегашните инициативи са конкурс за еротичен разказ, образователен разказ и конкурс за антигерой.
Сега конкурсът за "тъп разказ" очаква своите участници. Авторите могат да изпращат своите произведения на имейл dielight@abv.bg до 23:59 часа на 31 декември. До момента са получени около 25 разказа, а Ташева се надява на още интересни и нестандартни творби.
Инициативата предизвиква авторите да експериментират, а читателите – да се наслаждават на плодовете на тяхната креативност. "Тъпият разказ" може да се окаже не толкова тъп, колкото забавен и вдъхновяващ.
Слушайте!Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В рубриката "Епизоди от живота" беше представен новият подкаст "Перник на младите", създаден от Младежки клуб "Да бъдем приятели" към фондация "П.У.Л.С." с подкрепата на Община Перник и Международен младежки център. Проектът има за цел да даде глас на младите хора в региона и да създаде платформа за обмен на идеи и иновации, насърчавайки тяхната..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg