Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Ангел Гълъбов:

Третата вълна на Covid-19 затихва, но трудно ще постигнем групов имунитет

Акад. Ангел Гълъбов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Затихва ли третата вълна на Covid-19? Защо смъртността у нас от вируса е висока? Какви са прогнозите за преодоляване на пандемията?

Темата коментира акад. Ангел Гълъбов в “Нашият ден“

“Третата вълна затихва, това е факт. Тя беше достигнала едно високо плато, някъде към 24-25%, а вече влиза под 15%. Очевидно карантинните мерки имат своя ефект. В екипа има един изключителен епидемиолог – Ангел Кунчев, но няма вирусолог и имунолог. Очевидно заболеваемостта ще спадне още повече. Да се надяваме, макар че изоставаме във ваксинирането, а ваксинацията е другият фактор, който подпомага борбата в това заболяване, освен карантината.“

“Много късно се хванахме със сериозните ваксини. Бяхме взели като по-евтина “Астра Зенека“, но ваксинирането изобщо е един положителен феномен. Независимо от качествата, които се изтъкват на ваксините. Ваксините предотвратяват тежкото заболяване и смърт.“

“Съгласен съм с изказаното мнение, че, ако 75 на 100 от населението се ваксинира, въпреки че в момента са към 700 000, някъде към 12% , то тогава ще имаме ефект и ще влезем в процес на затихване на заболяването.“

“Като се има предвид, че се сумират ваксинираните с преболедувалите и тези, които са прекарали безсимптомно заболяването, но са били инфектирани. Тогава се приближаваме до осигуряване на един колективен имунитет. Това е нашата надежда и навярно към есента това заболяване ще започне да затихва. Зависи от това с какъв темп ще ваксинираме.“

Тази имунизация 75% ще бъде постигната много трудно, след като сме все още на 12%. Ние не сме Израел, нямаме тези финансови възможности да купуваме ваксини извън предоставените.“


Висок процент на смъртност в България от Covid-19

“Това е един уникален за България казус. Ние сме на едно от първите места в Европа и в Света по процент на смъртност. Нашата смъртност се движи между 100 и 200, като имате предвид, че смъртността в Англия например, е под 20, в САЩ между 300 и 400 при 300 млн. население.“

“Положението е много лошо. Това е свързано с това, че правителството, което сега е в оставка, миналата година, в края на годината, постави във ваксинационния календар възрастните, над 1 млн. и 600 хил. души, в четвърта фаза.“

“Средната смъртност в България е 70-72 г. В цяла Европа ваксинациите започват първо с възрастните. Това се отнася за Италия, Испания, Австрия, Германия, Великобритания, Франция и т.н. А ние сме ги оставили тези хора на четвърто място.“

“И това е един уникален феномен, който не се коментира от Щаба, от министъра на здравеопазването. Особено мъчително ми е, че и нашите журналисти си траят, те са послушни, те не коментират. Това е въпрос, който боде в очите.“

Това е решението, довело до смъртността, надминали сме 16 500. Грипът, едно масово заболяване, неговият рекорд за една година е 2000 души. “

“Интересите за това са чисто политически. Тези хора над толкова години, те няма да ни подкрепят, решава правителството и премиерът, и ги оставя накрая. В страните, които посочих, възрастните са преди медиците.“


Концентрацията на ваксините основно в три фармацевтични компании

“Много важно е да имаме достъп до всички възможни ефективни ваксини. Някои страни знаете, че се разпространиха и върху други ваксини – китайски, руски и т.н. Но при всички случаи ваксинирането е един положителен процес. Въпреки че вирусът мутира, това е нормално. За щастие ваксините действат на този английски вариант, който сега е разпространен в България.“

Перорално лекарство

“Може би това е едно от най-надеждните средства. Веществата, които засега се прилагат, действат добре при леките и средните по тежест форми. Или в началото на заболяването, при което, навлизайки дълбоко, се налагат вече други средства.“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обща снимка на участниците

Над 300 младежи заявиха: Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена

Росена Добрева от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Наградата, придружена с предложение за месечен стаж, на Росена Добрева връчи генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. За участието в конкурса,..

публикувано на 17.07.24 в 10:44

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22
Енчо Господинов

Страдаме от политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия

За кризата в съвременната демокрация, лидерството днес, опита за покушение над кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – разговор с Енчо Господинов , дипломат, хуманитарист, легендарен журналист и военен кореспондент, бивш генерален директор на МКЧК. По повод атентата срещу Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за същия..

публикувано на 16.07.24 в 09:53
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45