Най-новото заглавие в репертоара на Народния театър „Иван Вазов“ – „Нова земя“, е първа постановка по едноименния роман на Патриарха на българската литература. Режисьор на спектакъла е Бина Харалампиева, а драматургичната версия е на Юрий Дачев.
Иван Вазов определя „Нова земя“ като „роман из живота на българите през първите години след Освобождението“. Книгата излиза от печат през 1896 година като своеобразно продължение на „Под игото“, но е посрещната с остри реакции от страна на критиците и читателите.
„Това е роман с много драматична съдба, останал, така да се каже, в „междуредията“ на Вазовото наследство – не толкова признат, не толкова популярен. И когато го прочетох, видях, че това е една изумително съвременна творба. И това е свързано с нравите български, с онези непрекъснато повтарящи се грешки в нашето общуване, в осъществяването на нашите добри намерения, които ни пречат да съберем и изградим държавата си такава, каквато бихме искали да бъде“, казва драматургът Юрий Дачев.
В представлението участват актьорите Иван Юруков (в ролята на Найден Стремски), Валентин Танев (Хаджи Ахил), Николай Урумов (Хаджи Смион), Герасим Георгиев-Геро (Иван Боримечката), Радена Вълканова (Кака Гинка) и други.
Сценографията и костюмите са на Свила Величкова и Ванина Цандева, музиката е на Асен Аврамов.
Спектакълът е част от разнообразната програма по повод 170-ата годишнина от рождението и 100 години от смъртта на големия писател. Така премиерата трябваше да излезе още през 2020 година, но беше отложена два пъти заради пандемията от коронавирус.
„Нова земя“ можете да гледате тази вечер (29 април) от 19 часа на Голямата сцена в Народния театър „Иван Вазов“.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg