Оправдава ли се очакването за традиционно повишаване на цените на най-търсените продукти заради Великденските празници? Каква е психологията на търсенето и предлагането? Какво е поведението на празничния пазаруващ?
Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Йоцев, изпълнителен директор на Съюза на търговците на храни в България.
“Всяка година моделът е един и същ. Има повишаване на търсенето, нормално, всеки иска да посрещне хубавите Великденски празници на богата трапеза. И съответно от това повишено търсене има рефлексия и върху цените. “
“За мегаполис в нашите български условия, какъвто е София, малко влияе, защото има идващи и излизащи от София. Но потреблението в никакъв случаи не намалява. Защото дали ще потребявате в домашни условия, или в ресторантски, потреблението си е потребление. Разликата е в търговията на дребно и в търговията на едро.“
“Психологията на търсене по тези празници включва малко разширяване на колана. Хората искат да прекарат два дена на малко по-широка нога. Но така са се навързали празниците сега, че Гергьовден е съвсем близо, така че е нормално и дори малко повече на това пазаруване, на това зареждане да се пазарува.“
Малките магазини
“В Холандия, в Белгия има такава инициатива – “подкрепете локалния пазар“, местните производители, местните търговци. Така че това е една хубава традиция, създадена там, която лека полека намира място и в България. В крайна сметка в бизнеса има място за всеки.“
Тенденцията
“Тенденцията в последната година, годината на пандемия, и въобще като тенденция в годините, е към плавно покачване на цените. Българският лев доста устойчиво консумира, грубо казано, ефектите на еврото, тъй като е закачен за него. Но тук има едни скрит процес, скрита картина, която ще излезе наяве в мига, в който българският лев се обмени с евро директно. “
“Преминаването към евро не е повод за притеснение. Всяка стока ще си придобие стойността в евро. Както потребителските, така и човешкият труд. Няма причина да се притесняваме точно от това.“
“Би трябвало да се притесняваме, че структурата на нашия брутен вътрешен продукт не е много икономически целесъобразна.“
Полезно и ненужно при пазаруване
“Хората все повече започнаха да правят сметка на парите си. Пазаруват не толкова първосигнално, а с известен разум. Освен това не трябва да забравяте, че доста хора напуснаха големите градове. Това също има влияние върху потребяването, особено на храни. Защото те започват да си произвеждат сами плодове и зеленчуци, дори дребни животинки.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg