Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Къдрев: На какво се дължи успехът на Рама

Социалистическата партия на премиера Еди Рама спечели трети пореден мандат

Еди Рама
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На състоялите се миналата неделя парламентарни избори в Албания Социалистическата партия на премиера Еди Рама спечели трети пореден мандат, нещо, което нито една партия в страната досега не е успявала да постигне.

В същия период опозицията обвиняваше правителството във връзки с организираната престъпност и в наркотрафик, обяви бойкот на институциите и организира масови протести срещу управляващите.

На какво се дължи успехът на Рама?

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Къдрев, специален пратеник на БТА за изборите в Албания.

Еди Рама със съпругата си Линда Рама

Какви са грешките на опозицията?

“И управляващите и опозицията получиха на тези избори, като дял от гласоподавателите, в процент в интервала, който горе-долу им беше предсказан от социолозите преди изборите.“

“По-важното е, че управляващите взеха по-скоро в горната част от интервала на прогнозите, а опозицията в долната част. Като говорим за грешки на опозицията, трудно е да се каже, но може би настроението да се търсят грешки идва от това, че външните наблюдатели на тези избори бяха донякъде склонни да очакват по-драматични промени в политическия живот на Албания.“

Доколкото предишният мандат на Еди Рама беше доста бурен. Опозицията организира масови протести срещу неговото правителство. Освен това излезе от парламента и бойкотира местните избори през 2019 г. Явно опозицията тогава заложи на тактиката на външния натиск върху политическата система.“

Повече за това - каква е оценката на международните наблюдатели на изборите, какви задачи стоят пред управляващите, както и какви изводи може да си направим от резултатите – можете да чуете от интервюто в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46