Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да колекционираш съвременно изкуство“ в НХГ

Нина Ковачева от серията “Smiles Giving, Tears Crying”, 2008 печат върху алуминий, 100 х 140 см Частно притежание
Снимка: https://nationalgallery.bg/bg

В Националната галерия (НХГ) може да видите вернисажа - "Да колекционираш съвременно изкуство".

В нея ще бъде представена колекцията на Владимир Илиев. Куратори са Иво Милев и Боряна Вълчанова.

Какво е мястото на съвременното изкуство в сбирките на българските колекционери? Оправдан ли е “рискът” да колекционираш съвременно изкуство? Не е ли съвременното изкуство бъдещата класика? Това са част от въпросите, които поставя изложбата “Да колекционираш съвременно изкуство”.

Нейната тема е българската художествена сцена от последните десетилетия през личния поглед на Владимир Илиев, с фокус свободната, трайна и отговорна връзка: художник – колекционер.

Представени са творби на Сашо Стоицов, Боряна Петкова, Валентин Стефанов, Красимир Терзиев, Геoрги Ружев, Нина Ковачева, Георги Георгиев – Jorrras, Борис Колев – B.A.i.L.A, Калина Димитрова, Стефан Иванов, Петер Цанев, Искра Благоева.

Боряна Петкова, от серията “Изчезнали”, 2014 графит, 130 x130 см Частно притежание

Темата на изложбата коментира в “Нашият ден“ кураторът Боряна Вълчанова.

“Авторите, включени в изложбата, са от различни поколения, но всеки от тях е изтъкнат. Работи изключително активно към настоящия момент. И всеки едни представя различни проблеми в изкуството си.“

“Ролята на колекционера е изключително интересна и същевременно трудна, тъй като много често той не е професионалист от сферата на изкуствата, а по-скоро любител. И посредством чистия си интерес формира една колекция във времето.“

Погледът много често е частен и няма претенция за представителност. Но в един момент, когато колекцията се разрасне, се превръща в част от процесите в съвременното изкуство.“

“Рискът да колекционираш съвременно изкуство е оправдан, защото всъщност изкуството, което се създава, в момента представя съвременните процеси и много често темите на днешния ден. Рискът е оправдан, но е трудно.“

Красимир Терзиев. “Семейство“, 2015 фотомонтаж, пигментен печат върху хартия, каширана на дибонд, 90 х 140 см Частно притежание

Преди година и половина творбата "Момиче с балон" на британския художник Банкси почти се самоунищожи, след като бе продадена на търг от аукционната къща "Сотбис".

Малко след покупката се задейства машинка за унищожаване на документи, която беше монтирана в рамката, и наряза картината на ленти.

Колекционерката, която плати над милион британски лири за картината, отначало бе шокирана, но впоследствие си дала сметка, че ще притежава "част от историята та изкуството". Цената на почти унищожената творба се увеличи. Или ако парафразираме мисъл на художника, една оригинална идея струва повече от 1000 цитата.

Борис Колев B.A.i.L.A  “Гоя“, от серията “Art Stars”, 2015 акрил върху хартия, 91 x 70 см Частно притежание

Снимки: https://nationalgallery.bg

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Високо във въздуха: вълнуващо пътешествие с хвърчила на "Топлофест"

Ежегодният фестивал "Топлофест" на РЦСИ "Топлоцентрала" на 13 и 14 юли (събота и неделя) ще представи богата програма с творчески работилници за изработване и управление на хвърчила, които ще разкрият тайните на летенето за малки и големи. В събитието със специалното участие на Международния фестивал на хвърчилата Via Pontika Kite Fest..

публикувано на 11.07.24 в 08:05

58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари

Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми. От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години..

публикувано на 10.07.24 в 17:25

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03