Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Тя, Цветана Манева“, разказана от Георги Тошев

Поглед навътре към Цветана Манева и към нейната мъдрост ни предлага журналистът, документалист и автор Георги Тошев. В съавторство с драматурга Яна Борисова той пише „Тя, Цветана Манева“ – първата автобиография на актрисата. В нея една от емблемите на българското кино и театър е разказана чрез думите на другите за нея. Но не под формата на интервюта, а чрез писма, изпратени ѝ лично. Така авторите на биографията наброяват много повече от двама. В нея се включват дъщерята на Цветана и семейството ѝ, актьорите Явор Милушев, Снежина Петрова, Захари Бахаров и Теодора Духовникова и театралната режисьорка Възкресия Вихърова. Писмо има и от Йордан Радичков.

„Формата е много свободна на тази книга“, сподели в „Артефир“ Георги Тошев. „За мен е експеримент, никога не съм правил подобна книга, но смятам, че резултатът в тези триста и няколко страници е доста любопитен. И смятам, че дава не изцяло завършен образ, но дава един много пълнокръвен, пълноценен образ на Цветана Манева.“

Самата Цветана не желая историята ѝ да се превърне в монолог на една актриса, а Георги Тошев от своя страна иска да остане все така почтен в разказа. Затова и се стига до нестандартната форма на книгата, която я представя в дълбочина – многолика, но не толкова като артист, колкото като човек.

„Има всичко в тази книга. И тази книга беше трудна, защото Цветана Манева не е просто един човек с любопитна и богата история, Цветана Манева е мъдрец“, допълни още Тошев. Той се надява книгата да се дописва, „защото колкото повече очи, колкото повече сърца прочитат един човешки живот, толкова повече шанс има ние да се доближим до онези забележителни българи, които променят не само културната ситуация около нас, но променят и съвременната ни история“.

„Тя, Цветана Манева“ ще излезе в началото на юни. Изданието ще се предлага в два варианта, едното, от които колекционерско. Подготвя се и мащабен проект със Съюза на артистите, който ще продължи до края на 2021 година. Подробностите около него обаче тепърва предстоят. Както и тези около другия проект, върху който работи Георги Тошев. Един разказ за София от годините, в които концертмайсторът на кралската опера в Лондон – световноизвестният български цигулар Васко Василев, преживява в своя роден град.

Как се разказва животът на друг човек? Къде е мястото на партньорството в книгите, които се дописват? Защо най-безценното за един журналист е доверието, което получава от хората, чиито истории предава? Отговорите дава Георги Тошев в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Божидар Янев: Мостовете преодоляват препятствията

Божидар Янев е професор в инженерния факултет на Колумбийския университет, Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия, дълги години той е преподавател и инспектор на мостове в Ню Йорк. Проф. Янев представи в София своя изложба с постери и допълнено издание на книгата си "Конструктивният поглед" във фондация "Камен..

публикувано на 14.09.24 в 08:45
Педро Алмодовар с престижната награда

81-ви Филмов фестивал във Венеция

Филмът на испанския режисьор Педро Алмодовар "Съседната стая" спечели престижната награда "Златен лъв" на 81-вия филмов фестивал във Венеция. Първият англоезичен филм на Алмодовар му носи първата голяма победа на кинофестивала, въпреки дългата му кариера в киното. През 2019 г. режисьорът беше отличен с награда за цялостно творчество...

публикувано на 13.09.24 в 17:48

Бяхме в Хасково!

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме, особено когато ни дават награди, но за това след малко. Тази неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" можете да чуете документален запис от гостуването ни на фестивала "Хасковски Каунь", организиран от "Ъкъдемия Каунь" и община Хасково. Тазгодишното издание на фестивала, който е част от..

публикувано на 13.09.24 в 16:30

Абстрактен експресионизъм и сюрреализъм в изложбата на Петър Георгиев-Рей

"Преодоляване" е името на изложбата на Петър Георгиев-Рей. Тя е покана за вътрешно пътуване и изследване на необятността на духовното и творческото пространство. Художникът е откритие на куратора в музея в Бостън Кенуърт Мъфет, който определя неговото творчество като постмодернизъм, вдъхновен от Джаксън Полък и от биоморфния сюрреализъм на Масон,..

публикувано на 13.09.24 в 16:22

Фотокнигата Carpe Diem: Епизоди от живота на Вечния град

Фотокнигата Carpe Diem, която ще бъде представена на 25 септември от 19 ч. в Дома на архитекта – София , представя епизоди от живота на Рим. За любовта към Вечния град, рисуването със светлина и работата по книгата в "Нашият ден" разказва фотографката Л еда Паташев а . 120-те фотографии от улиците на Рим не представят обичайните..

публикувано на 13.09.24 в 09:31