Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Тя, Цветана Манева“, разказана от Георги Тошев

Поглед навътре към Цветана Манева и към нейната мъдрост ни предлага журналистът, документалист и автор Георги Тошев. В съавторство с драматурга Яна Борисова той пише „Тя, Цветана Манева“ – първата автобиография на актрисата. В нея една от емблемите на българското кино и театър е разказана чрез думите на другите за нея. Но не под формата на интервюта, а чрез писма, изпратени ѝ лично. Така авторите на биографията наброяват много повече от двама. В нея се включват дъщерята на Цветана и семейството ѝ, актьорите Явор Милушев, Снежина Петрова, Захари Бахаров и Теодора Духовникова и театралната режисьорка Възкресия Вихърова. Писмо има и от Йордан Радичков.

„Формата е много свободна на тази книга“, сподели в „Артефир“ Георги Тошев. „За мен е експеримент, никога не съм правил подобна книга, но смятам, че резултатът в тези триста и няколко страници е доста любопитен. И смятам, че дава не изцяло завършен образ, но дава един много пълнокръвен, пълноценен образ на Цветана Манева.“

Самата Цветана не желая историята ѝ да се превърне в монолог на една актриса, а Георги Тошев от своя страна иска да остане все така почтен в разказа. Затова и се стига до нестандартната форма на книгата, която я представя в дълбочина – многолика, но не толкова като артист, колкото като човек.

„Има всичко в тази книга. И тази книга беше трудна, защото Цветана Манева не е просто един човек с любопитна и богата история, Цветана Манева е мъдрец“, допълни още Тошев. Той се надява книгата да се дописва, „защото колкото повече очи, колкото повече сърца прочитат един човешки живот, толкова повече шанс има ние да се доближим до онези забележителни българи, които променят не само културната ситуация около нас, но променят и съвременната ни история“.

„Тя, Цветана Манева“ ще излезе в началото на юни. Изданието ще се предлага в два варианта, едното, от които колекционерско. Подготвя се и мащабен проект със Съюза на артистите, който ще продължи до края на 2021 година. Подробностите около него обаче тепърва предстоят. Както и тези около другия проект, върху който работи Георги Тошев. Един разказ за София от годините, в които концертмайсторът на кралската опера в Лондон – световноизвестният български цигулар Васко Василев, преживява в своя роден град.

Как се разказва животът на друг човек? Къде е мястото на партньорството в книгите, които се дописват? Защо най-безценното за един журналист е доверието, което получава от хората, чиито истории предава? Отговорите дава Георги Тошев в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..

публикувано на 12.02.25 в 15:07

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10