Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Порталът“, с който зрителите могат да пътуват във времето

Снимка: bnt.bg

След като дълго е пътувал назад във времето физикът и пътешественик доц. Димо Троянов - Джингиби, който единствен носи знанието за „Порталът“, за първи път се озовава в своята София 40 години напред. Това от своя страна дава възможност на племенника му – криминалният психолог Крум Бонев, да се пренесе в 1979 година, за да осуети убийството на една певица, което все още не се е случило. Съдбата на съвременния мъж, който пътува във времето чрез тайнствен портал, изправя миналото срещу бъдещето в един сериал, който вече прикова зрителите към ефира на БНТ с първия си епизод.

„Порталът“ ще се развие в шест серии, но всъщност носи всички качества на пълнометражното кино. В главните роли, на пътуващите във времето мъже, са Велислав Павлов и Александър Кънев. И макар да си партнират най-вече със Стефания Кочева и Джулия Бочева, в по-централните роли влизат около 35 актьори. Сред тях са Стефка Янорова, Михаил Мутафов, Герасим Георгиев-Геро, Дарин Ангелов, Свежен Младенов, Мария Стефанова и Радена Вълканова. Специално участие имат и актьорите Борис Луканов и Христо Мутафчиев, както и Татяна Лолова, която играе последната си роля – на буржоазна дама дисидент. В „Порталът“ зрителите могат да видят и Мария Илиева, която се превъплъщава в младата Йорданка Христова. Причината за нейното присъствие в историята на сериала е, че той е ситуиран в средите на творческата бохема и поставя специален акцент върху музиката от златните години на българската естрада. Режисьорът и съсценарист Илиян Джевелеков споделя, че сериалът ще вдъхне нов живот на много забравени и непознати песни от 70-те.

Именно пресъздаването на София през тези години се оказва най-голямото, но и „вкусно“ предизвикателство за екипа. Столицата днес изглежда по съвсем различен начин, но художникът Георги Димитров успява да претвори софийските екстериори и интериори от 1979 година. И все пак, същинската находка в „Порталът“ е изборът на самия портал – Софийският университет „Св. Климент Охридски“.


„Това е едно от не многото в България места, в които човек като влезе – влиза като в храм. Наистина има такава атмосфера, сякаш по стените и коридорите е попит академичният дух, който е закърмил едни от най-великите българи в цялата история… Сякаш свещенодействие се извършваше, когато снимахме вътре“, каза в „Артефир“ режисьорът Илиян Джевелеков. Той пише сценария на „Порталът“ заедно с Нели Димитрова и Матей Константинов, от чиито сънища, развиващи се в университета, идва и идеята за сериала.

Всяка неделя в продължение на още пет седмици зрителите ще пътуват с „Порталът“ и ще могат да се насладят на смесица от жанрове. Определен предимно като криминален и приключенски сериал, той съдържа в себе си и малко драма, още толкова комедия и много музика за настроение. А по думите на Илиян Джевелеков, именно пътуването във времето е жанрът на сериала.

„Ние се опитахме да създадем интересна игра за ума, която първо беше за нас на ниво сценарий и заснемане на филма, а после се надяваме и за зрителите да бъде така.“

С „Порталът“ екипът се опитва да допринесе с нещо ново към тази утвърдена и разработена в немалко филми и сериали тема, каквато е пътуването във времето.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Алтернативни летни олимпийски игри София 2024

В редакция "Хумор и сатира" смятаме, че мястото на олимпийските игри, особено летните, е в София и затова организирахме алтернативни. Освен информация за тях, тази неделя веднага след новините в 18 часа ще можете да чуете още: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Коста Цонев, Жоржета Чакърова,..

публикувано на 27.07.24 в 18:34

Екстракти от живота

"Не съм спирал да чета вече 42 години, пише Светлозар Желев на корицата на стихосбирката си "Екстракти", която излезе наскоро. Издателят му Георги Гаврилов пък твърди, че той е непознат като поет, "непознат и за себе си. Затова поезията му е изследване – и на себе си, и на онези краткотрайни моменти, в които клъстерите на поетичното гнездят". Обаче..

публикувано на 27.07.24 в 08:35

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58