Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и българското през фотообектива на Радослав Първанов

Най-големият подарък е да се родиш в България

Снимка: Радослав Първанов, личен архив

Какви ще бъдат кадрите, които ще останат след нас?

Радослав Първанов е млад фотограф, който се е заел да съчетае лицата, традиционното българско облекло и историческите обекти. Той отдава години от живота си за сътворяване на един проект за българина и българката. Завършва образованието си в Лондон и в Германия, но избира да се върне в България.

Радослав Първанов

Радослав Първанов е главен герой в “Нашият ден“

“Намирам се в Пловдив, вчера осъществихме премиерата на третата част на моя авторски проект – “Аз съм българка“.“

Образование

“Исках да получа добра квалификация на необходимото ниво, но винаги с мисълта да се върна. Защото, може би към края на моето средно образование, знаех, че трябва да бъда тук и мястото на младите е тук.

Работата, която трябва да свършим, да бъде насочена към България. Родолюбивата нотка и влечението към корените става още по-силно, когато си откъснат от родината, но винаги съм бил със съзнанието, че мястото ми е тук.

Навън е красиво, навън има много възможности, чужбина е необятна, но истински горди и щастливи можем да бъде само у дома.

Продължава да живее моят девиз – най-големият подарък не е животът, а истинският подарък е да се родиш в България.“


Какво зависи от нас

“Винаги съм смятал, че не просто нещо, а всичко зависи от нас – ние сме суверенът. Но трябва да има малко по-голям интерес от страна на младите хора към това, което се случва на държавно ниво.

Имаме право на избор. Веднъж на четири години или по-често, както е в случая. Трябва да се интересуваме, защото от този процес зависи нашето бъдеще в голяма степен.

Младите винаги трябва да бъдат ангажирани, информирани и ориентирани.“


Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35