Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болници и финансиране – възможно ли е да не са търговски дружества

| обновено на 12.05.21 в 14:30
Аркади Шарков
Снимка: Ани Петрова

Възможно ли е болниците да не са търговски дружества? Къде се корени проблемът за финансирането и управлението на болниците в системата на българското здравеопазване?

Темите коментира в “Нашият ден“ Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването.

“Възможно е всичко, както се казва в юридически план. Въпросът е дали ще бъде от полза за работещите в системата и за пациентите, или ще бъде в техен ущърб.

В момента всяко едно лечебно заведение е регистрирано по Търговския закон, независимо дали е общинско, дали е държавно. Съответно и дали е частно.

По този начин има яснота в разчетите за печалба, за загуба, има и прозрачност за тези, които четат тези отчети.

Съответно всеки едни от нас лесно може да види какво се случва с разходите за здравеопазване и какво се случва с неговите пари, когато те влязат в дадена болница.

Около 90% от приходите на лечебните заведения зависят от клинични пътеки. Ако пациентът реши да се лекува в лечебно заведение – А, Б или В – независимо от неговата собственост, то тогава това лечебно заведение получава пари от НЗОК под формата на заплащане.

Естествено има възможност във всеки един аспект, видяхме го и през последната година, лечебните заведения, когато стане въпрос, в кризисни ситуации, да бъдат допълнително субсидирани.

И то техните отделения, които касаят интензивно лечение или касаят инфекциозните заболявания, касаят по време на пандемия всичките нужни дейности, консумативи и всичко останало.

Когато говорим за лечебни заведения и когато говорим за добро управление, съответно и конкуренция, на чиято база да бъде изградено това добро управление, съответно и качеството на лечение, то тогава говорим за реална конкуренция между лечебните заведения.


Ако бъде премахнат търговският статут на лечебните заведения, или пък на част от тях, това ще наруши всякакъв вид конкуренция между общински и държавни, т.е. публични дружества и частни такива.

Тъй като ще превърне общинските и държавните в такива на командно финансиране от страна на Министерство на здравеопазването чрез НЗОК или чрез други тип субсидия.“

Частните болници

“Тъй като те не бяха част от мотивите на този Законопроект, само в мотивите беше описано желанието да бъде премахнат търговски статут. За щастие частните не са там. Не можеш да накараш един частник да си дерегистрира търговското дружество.

Не само частните, но и държавните дружества, би следвало да регистрират печалба. Тук, въпреки че говорим за здраве, говорим и за заплащане.

Говорим за ефективност на лечебните заведения, говорим и за оптимизация на системата.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54