Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видеографът Мартин Граховски, или човекът оркестър на малки продукции

Снимка: @martin.grahovski

Сценарист, режисьор, оператор, осветител, звукорежисьор – на терен и в постпродукция, монтажист, продуцент, но с камера. Видеографът обединява всички тези добре познати професии от миналото в едно, на базата на добри познания и умения. Той е човекът оркестър във видеозаснемането на малки продукции. Не толкова заради липсата на средства, колкото заради развитието на технологиите и на видеото като носител на информация, емоция и послания.

Младият видеограф-документалист Мартин Граховски е именно такъв разказвач на истории от ново поколение. И по-конкретно – от поколението R. То не се определя от възраст, пол или жанр, а от страстта си към фотографията и видеозаснемането. Неговите представители променят правилата на разказване.

Със своята камера и всичко онова, което може да се прибави към нея като техника, Мартин пътешества и заснема света, за да открои контрастите в него и експлозията от образи в различните култури. Определя работата си като форма на нестандартна документалистика. Старае се да създава филми, не по-дълги от 20 минути, с вдъхновяващи сюжети и истории, в които показва естествените и силни моменти от живота на хората. Такива са разказите му от изолирани населени места в държави като Непал, Индия, Лаос, Гана, Виетнам, Камбоджа, Тайланд и Япония, където камерата му вдъхва живот на видеоистории, които се предават във времето и между хората. В работата си той се ръководи от непредсказуемостта на момента и от музиката, без която не може. А това, което най-много го впечатлява, е възможността да заснеме съграждането на места, които тепърва ще се развиват, и скромността на жителите им.

Мартин Граховски
Мартин е бил само на осем месеца, когато с баща му заминават за САЩ. След като майка му завършва образованието си там, семейството се мести в Канада. Летата си обаче Мартин прекарва в Севлиево. Там баба му го учи на български. Там, на 16-годишна възраст и от желание да покаже на канадските си приятели колко хубава е родната му страна, разказва и първата си видеоистория – тази за красивата българска земя, към която се завръща всяко лято.

В момента Мартин Граховски живее в София и работи по различни проекти, за които можете да научите в страницата му 3 minute media, както и в YouTube канала му. В звуковия файл обаче можете да чуете за „48 часа“ – поредица, която разказва историите на 15 български личности, в два последователни дни, и за подкаста, в който е ководещ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46

Премиерният спектакъл "Обадете се по-късно – в кома съм" под режисурата на Теди Москов

"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)".   Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..

публикувано на 20.12.24 в 15:03