Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 10-16 май

Снимка: Ани Петрова

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за последната седмица. Ето и някои от акцентите в предаването от 16 май.

На 7 май в галерия "Казаков" в Трявна бе открита аудиовизуалната изложба “Призрачни села” на музиканта Мирян Колев. Проектът включва тридесет подбрани фотографии, придружени от звуците на минималистичния албум “Ghost villages”. Албумът е композиран от звуци, записани на терен в изоставени села в Тревненския балкан, отделени от пътя и отделени от човешкото присъствие. В “Мултикултурни диалози” Мирян Колев, заедно с куратора на изложбата Христина Барева, разказват за документално-художествената среща между фотографията и музиката.

Изложбата "Lucid Eyes" на фотографката Веселина Николаева бе открита на 13 май в галерия "Синтезис" и може да бъде разгледана до 10 юни. Тя включва 21 портрета и два пейзажа, които създават усещането за непосредственост и близост. Те са в човешки ръст и изглеждат по-живи от живите хора, а в тях се вижда и фотографката.

„Испания“ е новият концерт на Симфоничния оркестър на БНР и световноизвестния испански китарист Рафаел Агире. С концерта се възобновява концертният сезон за радиосимфониците, чийто диригент маестро Марк Кадин гостува в "Артефир" в сряда.

В Галерия "Ракурси" бе представена изложбата на художника, режисьора, сценариста и аниматора Андрей Кулев „Варвара-Китай: Северният склон на полуострова“. Първата изложба, вдъхновена от пътуването на художника в Китай е от 2018 г. – "Варвара-Китай: Четирите посоки на света". Творбите са провокирани от старата китайска техника на рисуване с туш върху ръчно изработена хартия, рисунките на пръв поглед са статични. Те са като праформа на съвременната анимация.

"Чупи. Реже. Полива" е името на новия фотографски проект на Никола Михов. Този път фотокнигата не съдържа негови авторски снимки. Вместо това архивни кадри от протоколния живот на Тодор Живков са съпоставени с крилати фрази на един по-скорошен народен вожд – Бойко Борисов.

До 15 май Шумен бе домакин на театралния фестивал "Друмеви празници – Нова българска драма". Важна част от фестивала е конкурсът за нова българска драматургия. 2021 г. е специална година. Заради пандемията миналото издание на Друмевите празници не се състоя, но изпратените в 2020 г. пиеси получиха нов шанс, в отделна категория. Според селекционерката, театроведката д-р Ина Божидарова, в последните години за конкурса пристигат по-малко на брой, но и по-добри творби. Миналата година текстовете са били 22, тази година – 26. От 2021 фестивалът "Нова българска драма" въвежда и съвсем нова категория в конкурса си – детски пиеси за драматичен театър.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44