Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семената, от които се раждаме

В края на XVIII век големи части от северноамериканските земи все още са колонии на Британската империя. По това време тя воюва с Франция в така наречената "Индианска война", прераснала в на практика седемгодишен световен конфликт за надмощие. Именно тази война слага началото на идеята за независимост на териториите, които днес познаваме под името Нова Англия. 

Британската империя снабдявала презокеанските си територии със стоки от първа необходимост, а в замяна на това изисквала немалко от тринайсетте колонии, подсигуряваща си по този начин тяхната зависимост. Сред първите личности, оспорили тази зависимост, е Бенджамин Франклин.

Освен изобретател, писател, дипломат, учен, основател на Американското философско общество, Франклин бил и запален градинар. В кратките си презокеански писма, докато е в Лондон, той съветва сина си Уилям да напусне поста си на кралски наместник на Ню Джърси и да стане фермер. Защото сред основните идеи на Франклин за американска независимост била идеята за семена и насаждения, така че колониите да могат да се изхранват сами. Не е случайно, че Франклин е сред бащите основатели на новата тогава нация, а всичко тези бащи са споделяли възгледа му, че земеделието и малките ферми са пътят към независимост. Франклин издирвал семена от ядливи растения с малката цел да даде храна, и с по-голямата – да вдъхне увереност у хората в собствените им сили и възможности, както и увереност в земята, която предстояло да опитомят.

Калин Христов

Подобна е историята, която разказваме днес. Разказвачите са Калин Христов от „Зеленият отбор на България“, двигател на „Независимата банка за семена“ и Антон Данчев, градинар, един от хората, запазващи традиционни „прави“ сортове семена в своите градини. Двамата споделят радостта и удовлетворението от засяването и отглеждането на собствени зеленчуци в полза на една по-голяма кауза – запазването на сортовото разнообразие. 

Антон Данчев

Фестивалът на семената, който се организира всяка пролет за размяна на разсади, семена и фиданки, е част от тази голяма кауза, а банката за семена – това са хората, чиито градини са пръснати из цяла България.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл:

Снимки – Зорница Гъркова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57