Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всяка година над 400 хиляди деца са в риск от бедност и социално изключване

Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата

В България политиките за децата не са изведени като национален приоритет

| обновено на 18.05.21 в 12:28
Снимка: nmd.bg /Национална мрежа за децата/

Насилието на деца във всички възможни форми е проблем, който се наблюдава от години в България. В държавните политики насилието над децата като че ли не е приоритет.

Статистиките на УНИЦЕФ сочат, че всяко второ дете е преживяло някаква форма на насилие до 18-годишна възраст.

Преди дни Националната мрежа за децата представи 10-ото издание на мониторинговия доклад „Бележник“, изготвен от близо 40 експерти от граждански организации и 7 външни оценители. Общата оценка за 2020 г. е едва 3.09 в областта “Закрила на детето“ от всички форми на насилие.

Липсва ли превенцията?

Темата коментира в “Нашият ден“ Мариана Писарска, директор „Политики за децата“ в Националната мрежа за децата:

“Тази слаба оценка е една трайна тенденция през последните 10 години. Тъй като ние нямаме целенасочени координирани усилия за това да не допускаме да се случва насилие спрямо децата. 

Само за миналата година Държавната агенция за закрила на детето сочи тревожни данни, че са се увеличили случаите на домашно насилие над деца с 25%. Най-често насилието се случва в семейна среда или близка до семейната среда. Около 560 сигнала са получени за миналата година на Националната телефонна линия – 116 111. Това са тревожни факти, които не можем да отминем.

Но в същото време не можем и да отминем факта, че въпреки препоръките, въпреки че медиите са много активни, напоследък има много данни и изследвания за тези тревожни факти."


Липса на държавна политика

"В България политиките за децата не са изведени като национален приоритет. Не само в областта на превенцията на насилието, говорим и за детското здраве, и за благосъстоянието, детската бедност.

Всяка година над 400 хиляди деца са в риск от бедност и социално изключване.

Няма да бъде спекулация, ако обобщим, че държавата ни смята, че децата са даденост и трябва да ги обгрижваме по най-добрия начин, но това не се случва.

Предвид това, че и семействата не са подкрепени, и социално-икономическата ситуация не е добра.

Не мога да кажа, че няма политики. Има декларативно заявени, подготвени документи, имаме законодателство – Закон за закрила на детето миналата година направи 20 години. Това е една солидна регламентираща база, която обаче не правим усилия, достатъчно гъвкаво и координирано да изпълняваме.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на третото издание на Technovation

Третото издание на "Техновейшън" (Technovation) се очаква да стартира скоро, събирайки вниманието на иноваторите и ентусиастите в технологичния сектор. Рубриката “Денят делово“ на предаването е посветена на предстоящото събитие, гост е Таня Кръстева, главен редактор на списание "Мениджър“. Кръстева подчертава важността на технологичния сектор за..

обновено на 18.04.24 в 15:12

Симеон Ананиев: Увеличението на цените в БДЖ е оправдано, но услугата си остава некачествена

Националният железопътен превозвач БДЖ обяви, че се налага промяна в цените на билетите за пътуване с влак. Причината за това е драстичното увеличение на разходите на дружеството през последните няколко години. Според официално изявление от държавните железници, увеличението ще бъде средно от около 20% и ще влезе в сила от 7 май 2024 година ...

обновено на 18.04.24 в 12:38

Започва кариерен форум за бъдещи енергетици

Кариерният форум "Презареди кариерата си" 2024 представлява изключително значимо събитие в България, целящо да представи възможностите за професионално развитие във възобновяемата енергетика. Организиран от сдружение "Соларна Академия България" и M3 Communications Group, Inc., този форум събира водещи представители от енергийния сектор, държавната..

обновено на 18.04.24 в 12:14

Защо децата трябва да започват четенето със съвременни автори и теми?

В ефира на "Нашият ден, Виктория Бешлийска , известна писателка и авторка на два обичани български романа  "Глина" и "Сърце" , сподели своето мнение по няколко актуални теми.  Тя изрази загрижеността си относно програмата, особено в областта на литературата и другите разказвателни предмети в училищата, като отбеляза, че децата се чувстват..

обновено на 18.04.24 в 11:38

Да рециклираш "ценната пластмаса" в домашни условия

Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов живот – в "Нашият ден" разказва Георги Балинов . "Гледах на пластмасата като на нещо много..

публикувано на 18.04.24 в 10:49