Костас Папуляс мечтае да създаде собствен театър. Сбъдването на тази негова мечта обаче му струва скъпо, особено когато мечтата е побългарена. Цената, която гъркът трябва да плати, превръща благородното му желание в истинско „Позорище“ – една комедия на абсурда, която разсмива до плач.
След суровия реализъм на „Глиненият цар“ – фаворит на 10-ия юбилеен конкурс „Развитие“ и носител на литературната награда „Перото“ за дебют, писателят и сценарист Добромир Байчев издаде сатира за балканския човек, с всичките му познати и непознати, мили и сурови черти.
Въпросното „Позорище“ се развива на сцената на театър „Балканики“. В него освен мечтателят Костас участват и архетипни образи – амбициозен македонски драматург, най-страстната българска актриса, ревнив директор на държавен театър, шмекер сърбин – „специалист“ по еврофондове, проектоминистър на културата и най-сексапилната секретарка на света. Както и още немалко колоритни герои, чиято прилика с действителни лица е абсолютно случайна.
От служител на Въоръжените сили на Гърция, идеалистът мечтател Костас Папуляс се превръща в приключенец, дълбоко навлязъл в балканската действителност. Интригите и сблъсъкът с човешките нрави му костват неопетнената до този момент душа, а комедията в крайна сметка се превръща в трагедия с леко горчив привкус.
Иронията, с която Добромир Байчев пише, напомня, че животът е сцена и всички ние сме актьори на нея. И в повечето случаи зависи само от нас дали ще останем в ролята, която ни се е паднала. С „Позорище“ авторът припомня и че човек не бива да се отказва от мечтите си и от стремежа си да преследва голямото. Но като писател, изкушен от жанра на комедията, Байчев иска най-вече да разсмее читателите.
Успява ли ще разберете само ако прочетете романа, а повече за него можете да чуете в звуковия файл.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg