Костас Папуляс мечтае да създаде собствен театър. Сбъдването на тази негова мечта обаче му струва скъпо, особено когато мечтата е побългарена. Цената, която гъркът трябва да плати, превръща благородното му желание в истинско „Позорище“ – една комедия на абсурда, която разсмива до плач.
След суровия реализъм на „Глиненият цар“ – фаворит на 10-ия юбилеен конкурс „Развитие“ и носител на литературната награда „Перото“ за дебют, писателят и сценарист Добромир Байчев издаде сатира за балканския човек, с всичките му познати и непознати, мили и сурови черти.
Въпросното „Позорище“ се развива на сцената на театър „Балканики“. В него освен мечтателят Костас участват и архетипни образи – амбициозен македонски драматург, най-страстната българска актриса, ревнив директор на държавен театър, шмекер сърбин – „специалист“ по еврофондове, проектоминистър на културата и най-сексапилната секретарка на света. Както и още немалко колоритни герои, чиято прилика с действителни лица е абсолютно случайна.
От служител на Въоръжените сили на Гърция, идеалистът мечтател Костас Папуляс се превръща в приключенец, дълбоко навлязъл в балканската действителност. Интригите и сблъсъкът с човешките нрави му костват неопетнената до този момент душа, а комедията в крайна сметка се превръща в трагедия с леко горчив привкус.
Иронията, с която Добромир Байчев пише, напомня, че животът е сцена и всички ние сме актьори на нея. И в повечето случаи зависи само от нас дали ще останем в ролята, която ни се е паднала. С „Позорище“ авторът припомня и че човек не бива да се отказва от мечтите си и от стремежа си да преследва голямото. Но като писател, изкушен от жанра на комедията, Байчев иска най-вече да разсмее читателите.
Успява ли ще разберете само ако прочетете романа, а повече за него можете да чуете в звуковия файл.
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg