Родители организират нов протест срещу недостига на места в детските ясли и градини в София. След класирането на 17 май стана ясно, че близо 10 хиляди деца остават неприети. На 25 май ще се състои гражданския протест „Място за всяко дете“.
Какви са причините за недостига на места за всички? Как ще бъдат компенсирани родителите на тези деца? Какви бяха обещанията, какви са резултатите и какви ще са решенията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Емилия Тодорова, майка на 2-годишния Тодор от София:
“Очакванията ми бяха големи, тъй като имах максималния набор от точки, които за тази година бяха 13. И също като всички родители смятахме места и шансове, но за съжаление моето и още над 10 хил. деца не са приети и са извън системата.
Шансовете да се класираме на следващо класиране са още по-минимални, тъй като абсолютно всички кандидатстващи вече се записват – до петък се знае какви места евентуално някъде може да са останали поради неуредица с документи или заявени грешни критерии, но шансовете намаляват с всеки изминал час.
Неговото неприемане ще коства на семейството ми неплатен отпуск още шест месеца, на който имам право от работодателя. Или повече от 700 лв. такса за частна ясла на месец."
Изход от кризата
"За съжаление решенията са много закъснели. За решения можеше да се говори преди около пет години. В момента дори ударно строителство да се направи, дори да се принудят строителите да отпускат приземен етаж на новостроящите се блокове, нещата няма да се оправят за една година или за две.
Това е реалността – място няма и в частните детски ясли и градини, те също са недостатъчен брой. Трябва воля и желание от страна на Столична община.“
“Когато повече от 10 години наблюдаваме този сериозен проблем с недостига на места в детските градини, въпреки всички обещания, че това е приоритет. Това явно показва, че очевидно това не е приоритет.
И всъщност са празни приказки. Вероятно, разчитайки на факта, че само няколко години един родител се интересува от това дали детето му ще бъде в детска градина или ясла. След което израства тази възраст и стимулът му да се бори за тази кауза изчезва.
По този начин през 2-3 години се сменят поколенията на родители, които се борят за повече детски градини. За общината това е много угодна ситуация, тъй като няма единен обединен блок, който твърдо и постоянно да се бори за това да се строят повече детски градини.
По-големият недостиг на места е в кварталите, в които има бурно презастрояване. Това е “Младост“, Витошката яка, по-малко са проблемите на север. Но на практика няма район на София от общо 24, в който да няма проблем с недостиг на места в детските градини.
Беше обещано през 2021 г. да бъдат завършени 12 детски градини, започнати през предишни години. Дори при най-оптимистичния сценарий, предвид темпото на строителство в момента, най-много 8 от тях биха били завършени.
Твърдо вярвам, че една оставка би решила този проблем, защото тук говорим за организационен и управленски капацитет, не за липса на пари. “
Темата коментира в “Нашият ден“ и Мария Минчева, директор дирекция „Образование“ в Столична община:
“Тази година се забелязва ръст от над 4 хил. деца повече в сравнение с миналата година и това всъщност е една от причините за този голям недостиг.
За второто класиране останаха около 3500 свободни места, надявам се част от тях да се заемат, защото по-голямата част са за деца в подготвителни групи, където няма търсене.
Начинът, по който в момента се изпълнява програмата на Столична община за решаване на този проблем, е строителство на детски градини.
До момента построихме над 100 сгради на детски градини, но проблемът не е решен. Това говорят цифрите и фактите и затова ние ще търсим алтернативни решения.
Г-н Боршош е инициирал да се свържем с Камарата на строителите, за да можем да се възползваме от новите промени в наредбите на Министерство на здравеопазването и Министерство на регионалното развитие и благоустройството, а именно да търсим възможности за разкриване на групи в партерните етажи на сградите.“
Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg