Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст при покупките на имоти у нас за първото тримесечие

Снимка: БГНЕС

След успешната 2020 г., в която имотният пазар остана слабо засегнат от пандемията, жилищният пазар в София стартира нова, още по-успешна 2021 г.

Какви са тенденциите, които се очертават през първите месеци на годината?

Темата коментира в “Нашият ден“, Добромир Ганев, председател на Национално сдружение “Недвижими имоти“:

“Основните данни, които ползваме, са от Националния статистически институт и от Агенцията по вписванията. Когато коментираме добър пазар, това означава, че се осланяме вече на обема от сделки, които се регистрират в Агенцията по вписванията.

Първото тримесечие показа изключителен ръст, какъвто ние, като експерти в този бранш, не сме забелязвали в последните няколко години.

В София ръстът на обема от сделки за първото тримесечие на 2021 спрямо 2020 г. е 26%. В Пловдив този ръст е 34%.

Това далеч не са само два града. Подобен ръст има в Плевен с около 20%, в Сливен над 30%. В Бургас 12%.

В цялата страна ръстът е около 17% за първото тримесечие.

След всеки локдаун имаме силно тримесечие.

Решението, което се взима за покупка на жилище, е много устойчиво.


Ипотечно финансиране при ниски лихвени проценти, продължаващият ръст на доходите и сравнително стабилната икономическа среда, продължават да влияят положително на жилищния пазар."

Така продължава анализът на една от големите агенции на недвижими имоти, която работи в столицата и в други градове.

Как да финансираме покупка на недвижим имот?


Темата коментира в “Нашият ден“, Тихомир Тошев, кредитен експерт.

“В момента пазарът е доста стабилен. Факт е, че пандемията не успя да се отрази на този пазар, както се отрази на някои други пазари, като транспортния и туристическия.

При кредитирането и недвижимите имоти нещата, не само че не тръгнаха надолу, а тръгнаха нагоре. Интересът към покупките на жилища се увеличи. И този към теглене на кредит – също. Основно заради това, че лихвите по кредитите останаха ниски. В момента пазарът продължава да работи при лихви между 2,5 и 3%.

За хората, които купуват жилище, за да живеят – било то първо или ново по-голямо – за тях нещата са ОК. Но ако искаме да купим жилище за инвестиция, трябва да направим доста добра преценка.

Жилище за инвестиция означава то да се отдава под наем, да носи доходност, отделно и да имаме добра перспектива, че цените му през следващата година ще нараснат със самото жилище.

Трябва да се преценява добре, да се избират големите гардове на България, където търсенето на имоти под наем е голямо. Кризата не се отрази на пазара на покупко-продажби, но се отрази на пазара на наеми."

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделено родителство - как да бъде идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит, от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.   Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24