Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се превърнеш в Айнщайн за един час

Снимка: Arte Urbana Collectif

Креативността често е обявявана за най-важното умение на 21-ви век. Алберт Айнщайн е творил в науката, но принципите, които го превръщат в креативен гений, могат да бъдат приложени във всички сфери на човешката дейност. "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?" води на приключение в търсене на тайните на креативността. Димитър Узунов и екипът на спектакъла имат амбициозната задача за един час да превърнат всеки един от публиката в експерт по креативност.

Моноспектакълът „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?” се играе на 28 май на сцена „Дерида“. Представлението е продукция на Арте урбана колектив (Arte Urbana Collectif) и се реализира с подкрепата на Националния фонд "Култура". 

Режисьорът, автор на текста и изпълнител на спектакъла Димитър Узунов разказа в "Нашият ден ден" повече за идеята на представлението.

Публиката не е просто зрител, но и участва в спектакъла

"Спектакълът се реализира в памет на сър Кен Робинсън. Той е един от най-големите експерти в образованието в света и той казва, че училището убива творчеството. Самият Айнщайн е казвал: „Единственото нещо, което пречи на обучението ми, е образованието ми“.

Айнщайн е казал "Нямам някакъв особен талант, освен може би това, че съм безкрайно любопитен."

Принципите, които превръщат Айнщайн в креативен гений

„Важното е никога да не спирате да задавате въпроси. Любопитството не съществува случайно.”

Айнщайн провежда множество мисловни експерименти. За своята Обща теория на относителността той си представя как човек пада от покрив. Неговите най-известни теории, на чиито основи лежи съвременната физика, са били резултат от въображението му.

Снимки – Arte Urbana Collectif

 Димитър Узунов е режисьор, сценарист и продуцент. Притежава магистърска степен по приложни театрални науки от Université Paris VIII Vincennes - Saint-Denis. Учил е актьорско майсторство, театрална режисура и театрален мениджмънт в Brooklyn College (City University of New York). През 2008 г. основава компания Famille Mundi в Париж и оттогава е неин артистичен директор. Съосновател е и съ-ръководител на Арте Урбана Колектив, с която продуцира и организира различни събития в България и Европа. Организатор е на Summer Scriptwriting Base, международен образователен творчески форум за писане на сценарии и създаване на творческо съдържание за различни изкуства и творчески индустрии.

Димитър Узунов има голям опит в ръководенето на уъркшопи и мастеркласове в България и чужбина (Франция, Великобритания, САЩ, Египет, Кипър, Гърция Литва, Азербайджан). Уъркшопът му бе включен в 10 Best Creative Events in London за месец септември 2018.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстракти от живота

"Не съм спирал да чета вече 42 години, пише Светлозар Желев на корицата на стихосбирката си "Екстракти", която излезе наскоро. Издателят му Георги Гаврилов пък твърди, че той е непознат като поет, "непознат и за себе си. Затова поезията му е изследване – и на себе си, и на онези краткотрайни моменти, в които клъстерите на поетичното гнездят". Обаче..

публикувано на 27.07.24 в 08:35

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30