Креативността често е обявявана за най-важното умение на 21-ви век. Алберт Айнщайн е творил в науката, но принципите, които го превръщат в креативен гений, могат да бъдат приложени във всички сфери на човешката дейност. "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?" води на приключение в търсене на тайните на креативността. Димитър Узунов и екипът на спектакъла имат амбициозната задача за един час да превърнат всеки един от публиката в експерт по креативност.
Моноспектакълът „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?” се играе на 28 май на сцена „Дерида“. Представлението е продукция на Арте урбана колектив (Arte Urbana Collectif) и се реализира с подкрепата на Националния фонд "Култура".
Режисьорът, автор на текста и изпълнител на спектакъла Димитър Узунов разказа в "Нашият ден ден" повече за идеята на представлението.
Публиката не е просто зрител, но и участва в спектакъла
"Спектакълът се реализира в памет на сър Кен Робинсън. Той е един от най-големите експерти в образованието в света и той казва, че училището убива творчеството. Самият Айнщайн е казвал: „Единственото нещо, което пречи на обучението ми, е образованието ми“.
Айнщайн е казал "Нямам някакъв особен талант, освен може би това, че съм безкрайно любопитен."
Принципите, които превръщат Айнщайн в креативен гений
„Важното е никога да не спирате да задавате въпроси. Любопитството не съществува случайно.”
Айнщайн провежда множество мисловни експерименти. За своята Обща теория на относителността той си представя как човек пада от покрив. Неговите най-известни теории, на чиито основи лежи съвременната физика, са били резултат от въображението му.
Снимки – Arte Urbana Collectif
Димитър Узунов е режисьор, сценарист и продуцент. Притежава магистърска степен по приложни театрални науки от Université Paris VIII Vincennes - Saint-Denis. Учил е актьорско майсторство, театрална режисура и театрален мениджмънт в Brooklyn College (City University of New York). През 2008 г. основава компания Famille Mundi в Париж и оттогава е неин артистичен директор. Съосновател е и съ-ръководител на Арте Урбана Колектив, с която продуцира и организира различни събития в България и Европа. Организатор е на Summer Scriptwriting Base, международен образователен творчески форум за писане на сценарии и създаване на творческо съдържание за различни изкуства и творчески индустрии.
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)". Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г.,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg