Мнозина от нас все още са запазили някакъв спомен от приключенията на щъркела Чоко и жабока Боко. Този първи говорящ детски анимационен филм се появява през 1979 г., в периода на възход на българската анимация. 11-те епизода са създадени от режисьора Румен Петков, отличен с много награди за своята работа.
Аниматорите оставят част от своите емоции, своите мечти и фантазии във анимационните филми, за да бъдат жизнени героите на рисуваните филми, както ги наричахме преди време, за да заживеят те в един примамлив и интересен свят. Аниматорът, вдъхнал живот на Чоко и Боко и на още много други анимационни герои, днес е наш гост – Христо Ибришимов.
Той сподели една своя идея: „Когато постъпих в студиото, получих и бюро, за да работя. Отваряйки чекмеджето, видях вътре едно тефтерче. Като го разлистих, се втрещих, защото там бяха запазени записките на асистент-режисьора, който е водил бележки за филма „Гръмоотводът“ на Тодор Динов. Впечатлих се, че толкова подробно са описани нещата, които е трябвало да се реализират във филма. Много ми се ще това тефтерче да не остава у мен. Много ми се ще да има някакво място, дето се казва една стая, която да бъде нещо като Музей на българската анимация. Чудесно би било – да се съхранят старите плаки, фотографии, документи, старите анимационни български филми...“
Семейство Ибришимови е едно от познатите артистични семейства. Христина Ибришимова завършва ВИТИЗ, специалност „Актьорско майсторство за куклен театър“. Днес е ангажирана предимно с озвучаване на филми и сериали. През 2011 г. получава номинация за наградата „Икар“ в категория „най-добър дублаж“ (тогава наричана „Златен глас“) за дублажа на филма „Мечтатели“. А през 2012 г. получава „Икар“ за „Забраненият плод“.‘
А синът Виктор Ибришимов получава своето музикално образование в НМА „Панчо Владигеров“ – бакалавър класическо пеене. По-късно следва в Кралската музикална академия в Лондон и завършва магистратура „Музикален театър“. Участва в постановките „Суини Тод“, „Евита“, „Парижката света богородица“, „Уестсайдска история“, „Компания“, „Блондел“, „Коса“ ( с премиера юли месец във Варна). Той е пеещият Аладин от филма (2019 г.).
Виктор Ибришимов сподели своите впечатления от лондонските музеи, които е посетил, по време на престоя си в Англия, както и какво е отношението на младите англичани към историята на своята страна. „Това, което много ме впечатли, е, че музеите в Лондон са безплатни – държавните и общинските. Това са места, които всеки може да посети ...Защото държавата си държи на историята... Мога да кажа, че младите англичани, с които се запознах там, знаеха историята на държавата си и се гордееха с нея...“
Христо и Виктор Ибришимови в това предаване споделят истории от своя личен музей.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg