В националната гражданска инициатива “ЗА истинска детска болница“ настоява проектът за изграждане на Национална детска болница да бъде рестартиран с ново задание и прозрачен международен конкурс.
Избор на строител при ясни критерии за качество и анализ на потребностите на детското здравеопазване. Исканията бяха отправени към президента Румен Радев и служебното правителство в деня, когато изтече една година от поредните празни обещания, че ще бъде построена изцяло нова детска болница.
Нужен ли е рестарт на проекта за Национална детска болница и приключват ли съгласувателните процедури?
Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Иван Алексиев, изпълнителен директор на Здравна инвестиционна компания за детска болница ЕАД.
“Дали да има рестарт на проекта за Нова национална детска болница това е решение трябва да бъде на правителствено ниво. Това не може да бъде моя оценка.
Един рестарт означава отново дългогодишен период на неясноти и отдалечаване от възможността да се създаде нещо.
От “ЗА истинска детска болница“ твърдят, че договорът за реконструкция на стария строеж е “правен абсурд“. Според становище на МРРБ съществуващата конструкция няма постоянен градоустройствен статут в действащия от 2011 г. подробен устройствен план и де факто е предвиден за премахване. Проектите и разрешението за строеж не могат да бъдат одобрени и договорът е нищожен.
Многократно сме разглеждали този въпрос. На практика всички тези неща са изключително перифразирани и неверни - казва инж. Алексиев.
Каква е истината?! Съществуващата сграда е абсолютно законно съществуваща в грубия строеж. Изградила я е държавата със строителни разрешения, с цялата налична документация.
Като строи държавата е строила и със строителни разрешения. Факт е, че 2011 г., когато Столична община е процедирала по подробния устройствен план, не е нанесла сградата. Но това не означава, че тя не съществува. Тя си има документи и е описана в актовете за държавна собственост, отразена е в кадастъра. И единственото, което в такива случаи се прави, това не е първата процедура, се нанася в този градоустройствен план.
Това не означава, че като не е отразена е предвидена за събаряне. Може всеки професионалист, който се занимава с тази тема, да бъде попитан за това.
Администрацията на Министерство на здравеопазването е подготвило договора, той е подготвен от юристи, хора, които се занимават с държавна собственост.
Нещо, което го има в акт за държавна собственост е законно съществуващо. Няма как държавата да притежава нещо, да е описано като собственост, но понеже някой по някакъв начин не го е отразил в план да се оспорва. В момента това ни е процедурата – да бъде нанесено. Това е нещо елементарно.
Какво ще разреши включването в този подробен устройствен план
Това отпушва целия проект. Процедурата е такава – има градоустройствен план, на база на него се издава виза, на база на тази виза се извършва проектиране. Ние в момента нямаме допусната градоустройствена процедура.
Разработваме два идейни проекта, защото не сме сигурни какво точно ще ни допуснат и нямаме потвърждение. Какво и да си говорим на тези срещи-разговори. Всеки път съм молил на тях да се водят протоколи. Винаги съм искал да се чуе кой какво казва и какво обещава и какво се предприема като действие.
Това ли е последната съгласувателна процедура
Да, за да може след нея, защото ние сме направили този график и договора, за който споменахте. Договорът, започва да тече с визата. Защото, когато имаме виза, визата оказва начин на застрояване. На база на оказания начин на застрояване архитектите вече могат да работят заедно с технолозите, за да могат да навлязат в подробности в проекта.
Защото ние в момента местим едни обеми. Навлезли сме много сериозно в анализите – какво трябва и какво не трябва, след като специалисти медици са си казали мнения и изискванията. Всичко това трябва до поберем на определена квадратура, височини и площ. А това в момента е практически блокирано, за да навлезем в следващия етап.“
Чуйте инж. Иван Алексиев в звуковия файл.
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg