Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Анелия Симеонова

Страдате ли от “короносомния“

Д-р Анелия Симеонова
Снимка: МБАЛ "Токуда"

Може ли да се говори за нарушения на съня вследствие на пандемията? Промяната на начина на живот отрази ли се сериозно на ритъма сън – бодърстване?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Анелия Симеонова, невролог от клиниката по Неврология и медицина на съня в “Токуда“:

“Мога да кажа, че през последните месеци потокът от пациенти, които имат нарушения на съня, се е увеличил. Това в частност е свързано и с по-лесния достъп, предвид Covid ситуацията, особено през последните две-три седмици, когато броят на заразените отчетливо спадна.

Но определено статистиката по отношение на дихателните нарушения, на пациентите с обструктивна сънна апнея, е приблизително еднакъв.

През последните месеци регистрираме повишаване на пациентите, свързани с безсъние, което се изразява със затруднено заспиване, удължено време на заспиване от лягането в леглото до настъпване на съня.

Чести пробуждания и в голяма степен според нас, а и в световен мащаб, данните са такива.

Даже през последните месеци се въведе едно понятие “коронасомния“, свързано действително с пандемичната обстановка в световен мащаб. И рефлектирането на тревожността и страховите изживявания върху ритъма сън и бодърстване.

Това са основните оплаквания поради една повишена тревожност. Напрежение, смяна на ежедневния ритъм.

Знаете, че голяма част от популацията остана в т.нар. "хоум офис" и дневният режим на голяма част от пациентите и по-намалената физическа активност, промяната в хранителния режим – всичко това рефлектира в голяма степен в нарушение на съня.

Чуйте интервюто от звуковия файл.

Снимките са предоставени от МБАЛ "Токуда Болница София"

Д-р Анелия Симеонова, невролог, специалист по медицина на съня. Завършила е медицина през 1998 г. в МУ - София. Има специалност "Обща медицина" от 2004 г., а през 2009 придобива втората си специалност "Неврология".

Специализирала е Нарушения на съня и бодърстването в Унгария, Електромиографска диагностика на нервната система. През 2010 г. придобива правоспособност по електромиографска диагностика на нервната система от МУ-София. Работила е в индивидуална практика като общопрактикуващ лекар.

В МБАЛ "Токуда Болница София" е от 01.09.2007 г. Професионалните ѝ интереси са в областта на лечението на мозъчен инсулт и медицината на съня.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища започна в София и продължава и на 20 юли. След това, от 25 до 28 юли, ще се проведат встъпителни обучения в рамките на Академии за учители в български неделни училища в предучилищен и начален етап. Домакин на инициативата ще бъде Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24