Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мъртво вълнение“ – графичната живопис на Илиян Лалев

Снимка: stubelgallery.com

„Мъртво вълнение“ – графична живопис е назовал новата си изложба в галерия „Стубел“ художникът Илиян Лалев, наричан бунтарското момче в нашето изобразително изкуство. Винаги различен, винаги неочакван, известен още с интересите си, често провокативни обекти и инсталации.

Сега Илиян Лалев представя изложба метафора, отражение, художествена рефлексия от настоящата наша действителност.

„Изложбата не претендира за философски анализ на „вечните ценности“ чрез „богатия пластичен език на живописта“, а насочва вниманието към настоящата социална проблематика, към тежките социални противоречия“ – казва художникът.

Заглавията на тези близо 20 голямо-форматни картини в изложбата „Мъртво вълнение“ потвърждават това – „Косач“, „Берачи на опиум“, „Голфър“, „Дилър“, „Ледено езеро“, „Берачи на нарциси“, „Берачи на ягоди“. Картините говорят за неслучилото се в мечтаната социална промяна на българина.


Какво още разказа Илиян Лалев за изложбата си в галерия „Стубел“ чуйте в звуковия файл.

Снимки: галерия „Стубел“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53