Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

140 години Висше училище по телекомуникации и пощи

90% от бакалаврите си намират работа

Висше училище по телекомуникации и пощи
Снимка: www.utp.bg

Висшето училище по телекомуникации и пощи отбелязва 140 години от създаването си – какви са предизвикателствата за преподаватели и студенти днес? То е основано е с указ на Княз Александър I на 31 декември в далечната 1881 г.

Как още във 2-ри курс можеш да имаш желаната работа по специалността, която си избрал да учиш?

Темата коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Никола Ранчев. Той води магистърски програми във Висшето училище по телекомуникации и пощи. Преподава – “Изкуствен интелект“, “Програмиране“, “Компютърни комуникации“.

Има ли интерес към тези специалности?

"Според мен има интерес. Тези данни не са мои, от ръководството на Висшето училище са, 90% от студентите, които завършват бакалавърски степени при нас, си намират работа.

Също така някъде около 90% също от магистрите работят по специалността в момента. По време на тяхното обучение."

Висше училище по телекомуникации и пощи

Как бизнесът влиза в университета

"Даже в момента голям комуникационен оператор изработва две лаборатории във Висшето училище, т.е. има достатъчно добра възможност в двете посоки – откъм осигуряване на материално техническата база и другото нещо е относно преподавателите – много от нашите преподаватели са хора от бизнеса, които реално работят и в бизнеса, и във висшето образование."

Разработването на програми за електронни здравни карти – защо България се развива с толкова бавни темпове

"Основният проблем е в това, че няма проект. Ако вземем примера сега с електронните рецепти, ако някой ми покаже проект, по който се работи, бих го черпил дълго.

Лично при моите 40 години в 20 бизнеса, когато става въпрос за държавни проекти, не съм видял да има някакъв проект, в който всичко това да е разписано. Има някаква анархия и хаос.

Основният проблем е, че трябва да има електронна идентификация, с това да се започне. За всеки един гражданин в България. Това ще улесни изборите и каквото си помислите.

Ако всеки от нас има някакъв електронен подпис, това би довело до добавяне на тези услуги."

Какво съветва студентите

"Проблемът според мен е, че все още мотивацията не е на достатъчно високо ниво. Стремя се всеки един от студентите ми да прави нещо – да му възложа някаква дребна задача и да видя как ще я реализира."

Чуйте Никола Ранчев в звуковия файл.

Снимки: www.utp.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Рада": Куклата, която дава глас и подкрепа на жените

На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..

обновено на 25.11.24 в 11:21

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04