На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да предостави подкрепа на жертвите.
Според Мария Стефанова, насилието над жени е глобален проблем, който през последните години се засилва. "Особено тревожно е, че кибернасилието също бележи ръст", отбелязва тя. "Зонта Интернешънъл", организация с над 105-годишна история, активно се включва в борбата с различните форми на насилие вече повече от 20 години.
Мария подчерта, че 25 ноември е не просто ден за осъзнаване на проблема, а отправна точка за годишна 16-дневна кампания, която продължава до 10 декември – Световния ден на човешките права. Целта е не само да се обърне внимание върху насилието, но и да се предизвика конкретна промяна.
Въпреки мрачната статистика, Стефанова сподели добри новини: трафикът на жени и деца от България е намалял значително през последните 24 години. Това се дължи на усилията на неправителствени организации като "Зонта Интернешънъл" и фондация "Анимус", както и на международното сътрудничество между правителствата.
"Виждаме също така засилване на общественото внимание към проблема – вече много организации и институции говорят открито за домашното насилие," отбеляза тя. Въпреки това, посегателствата, включително нападения над жени посред бял ден, продължават да са сериозен проблем.
Една от водещите инициативи на "Зонта Интернешънъл" в България е проектът "Рада". Стефанова обясни, че идеята е да се предостави директен достъп до помощ чрез QR код, който е интегриран в специална кукла. Кодът препраща към приложение, разработено от Националното бюро за правна помощ, където жертвите на насилие могат да получат правна и психологическа подкрепа.
"Куклата Рада" носи не само символика, но и реална помощ. Тя е разположена на различни локации в София, като "Докторската градина" и парка "Займов", и е лесно достъпна за всички", поясни Стефанова. В Германия аналогичният проект носи името "Матилда", което подчертава международния обхват на инициативата.
Мария Стефанова завърши с посланието, че борбата с насилието над жени изисква усилия не само от неправителствени организации, но и от правителства и обществото като цяло. "Всяка жена, която се осмелява да говори за насилие, често среща неразбиране – и от партньора си, и от обществото. Но ние сме тук, за да променим това", заключи тя.
С подобни инициативи като 16-дневния протест и проект "Рада", "Зонта Интернешънъл" показва, че борбата с насилието е не само необходима, но и възможна.
Чуйте разговора в звуковия файл.През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg