Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рада": Куклата, която дава глас и подкрепа на жените

| обновено на 25.11.24 в 11:21

На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да предостави подкрепа на жертвите.

Според Мария Стефанова, насилието над жени е глобален проблем, който през последните години се засилва. "Особено тревожно е, че кибернасилието също бележи ръст", отбелязва тя. "Зонта Интернешънъл", организация с над 105-годишна история, активно се включва в борбата с различните форми на насилие вече повече от 20 години.

Мария подчерта, че 25 ноември е не просто ден за осъзнаване на проблема, а отправна точка за годишна 16-дневна кампания, която продължава до 10 декември – Световния ден на човешките права. Целта е не само да се обърне внимание върху насилието, но и да се предизвика конкретна промяна.

Въпреки мрачната статистика, Стефанова сподели добри новини: трафикът на жени и деца от България е намалял значително през последните 24 години. Това се дължи на усилията на неправителствени организации като "Зонта Интернешънъл" и фондация "Анимус", както и на международното сътрудничество между правителствата.

"Виждаме също така засилване на общественото внимание към проблема – вече много организации и институции говорят открито за домашното насилие," отбеляза тя. Въпреки това, посегателствата, включително нападения над жени посред бял ден, продължават да са сериозен проблем.

Една от водещите инициативи на "Зонта Интернешънъл" в България е проектът "Рада". Стефанова обясни, че идеята е да се предостави директен достъп до помощ чрез QR код, който е интегриран в специална кукла. Кодът препраща към приложение, разработено от Националното бюро за правна помощ, където жертвите на насилие могат да получат правна и психологическа подкрепа.

"Куклата Рада" носи не само символика, но и реална помощ. Тя е разположена на различни локации в София, като "Докторската градина" и  парка "Займов", и е лесно достъпна за всички", поясни Стефанова. В Германия аналогичният проект носи името "Матилда", което подчертава международния обхват на инициативата.

Мария Стефанова завърши с посланието, че борбата с насилието над жени изисква усилия не само от неправителствени организации, но и от правителства и обществото като цяло. "Всяка жена, която се осмелява да говори за насилие, често среща неразбиране – и от партньора си, и от обществото. Но ние сме тук, за да променим това", заключи тя.

С подобни инициативи като 16-дневния протест и проект "Рада", "Зонта Интернешънъл" показва, че борбата с насилието е не само необходима, но и възможна.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26