На 11 юни започва 12-ото издание на летния фестивал „Опера в Летния театър“ във Варна, като някои от предложените събития са част и от Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Представленията са общо двадесет и едно – седем са премиери. Отново в програмата ще има опера, оперета, мюзикъл, балет и концерти.
Първото събитие е посветено на 100-годишнината от смъртта на Енрико Карузо. На сцената под палката на Лоренцо Бизари ще пеят Марко Армилиато, Анджело Фиоре, Иван Момиров, Валерий Георгиев и Даниел Дамянов. Отново с гала-концерт ще бъде закрит фестивалът на 25 август. На пулта ще бъде Якопо Сипари ди Пескасероли, а заедно със солистите на Варненската опера ще пеят и сопраните Елена Роси и Мария Комарова.
Важен акцент в програмата на фестивала е и Оперният концерт, който ще бъде на 20 август. Под диригентството на Георги Димитров ще пее Красимира Стоянова.
Няколко интересни режисьори ще представят новите заглавия на варненци. Това са Вера Немирова и нейния съвременен прочит на оперетата „Графиня Марица“ на Калман, Антонио Замфир с мистичния поглед върху „Вълшебната флейта“ на Моцарт. Отново в България ще се радваме на нетрадиционните решения на Урсула Хьорнер, която вече е поставяла в Пловдив „Хофманови разкази“ на Офенбах. Вердиевата трилогия посветено на 250 годишнината от рождението му ще започне с „Риголето“ – нова постановка на Сребрина Соколова, последвана от двете заглавия дело на Кузман Попов – „Травиата“ и Трубадур“.
На 9 август с концерт-бенефис ще бъде отбелязана 90-годишнината на Борислав Иванов. В концерта ще участват солистите на Варненската опера работили под негово диригенство, а избраните сцени ще дирижират Светослав Борисов, Кръстин Настев, Стефан Бояджиев и Вилиана Вълчева.
Подробно кои са участниците в различните представления можете да видите на сайта операта, а допълнителни уточнения в звуковия файл дава Даниела Димова – директор на Варненската опера.
Друга силна страна на варненския фестивал е мюзикълът. За всяка една от продукциите е провеждан сериозен кастинг. В програмата са включени пет заглавия, като едното е премиера. Това е „Коса“ на Макдермот в режисьорската концепция на Борис Панкин. Четири от заглавията ще дирижира Страцимир Павлов. Единствено „Уестсайдска история“ на Бърнстейн ще дирижира Александър Фрай. Останалите заглавия са „Човекът от Ламанча“ традиционно със знаковата двойка Орлин Горанов и Мариан Бачев, „Парижката света Богородица“ на Кочанте, както и премиерното представяне на „Цар Лъв“ с музика на Елтън Джон и режисурата на Петко Бонев.
Балетната премиера този сезон е „Раймонда“ на Глазунов. Спектакълът е съвместна продукция с Македонската опера и освен режисьора Деян Прошев, хореографа Олга Панго и диригента Бисера Чадловска ще гостуват и македонски солисти. Иначе ще бъде играно и „Лебедово езеро“ на Чайковски, както и традиционната балетна гала.
Концерт в летния театър ще имат Мехаела Филева и Максим Ешкенази, както и Христо Йоцов, който ще представи своята „Jazz Cats Symphony“.
Подробности за тези събития чуйте в разговора с Даниела Димова.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg