Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опера в Летния театър

2
Снимка: operavarna.com

На 11 юни започва 12-ото издание на летния фестивал „Опера в Летния театър“ във Варна, като някои от предложените събития са част и от Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Представленията са общо двадесет и едно – седем са премиери. Отново в програмата ще има опера, оперета, мюзикъл, балет и концерти.

Първото събитие е посветено на 100-годишнината от смъртта на Енрико Карузо. На сцената под палката на Лоренцо Бизари ще пеят Марко Армилиато, Анджело Фиоре, Иван Момиров, Валерий Георгиев и Даниел Дамянов. Отново с гала-концерт ще бъде закрит фестивалът на 25 август. На пулта ще бъде Якопо Сипари ди Пескасероли, а заедно със солистите на Варненската опера ще пеят и сопраните Елена Роси и Мария Комарова.

Важен акцент в програмата на фестивала е и Оперният концерт, който ще бъде на 20 август. Под диригентството на Георги Димитров ще пее Красимира Стоянова.

Няколко интересни режисьори ще представят новите заглавия на варненци. Това са Вера Немирова и нейния съвременен прочит на оперетата „Графиня Марица“ на Калман, Антонио Замфир с мистичния поглед върху „Вълшебната флейта“ на Моцарт. Отново в България ще се радваме на нетрадиционните решения на Урсула Хьорнер, която вече е поставяла в Пловдив „Хофманови разкази“ на Офенбах. Вердиевата трилогия посветено на 250 годишнината от рождението му ще започне с „Риголето“ – нова постановка на Сребрина Соколова, последвана от двете заглавия дело на Кузман Попов – „Травиата“ и Трубадур“.

На 9 август с концерт-бенефис ще бъде отбелязана 90-годишнината на Борислав Иванов. В концерта ще участват солистите на Варненската опера работили под негово диригенство, а избраните сцени ще дирижират Светослав Борисов, Кръстин Настев, Стефан Бояджиев и Вилиана Вълчева.

Подробно кои са участниците в различните представления можете да видите на сайта операта, а допълнителни уточнения в звуковия файл дава Даниела Димова – директор на Варненската опера.

Друга силна страна на варненския фестивал е мюзикълът. За всяка една от продукциите е провеждан сериозен кастинг. В програмата са включени пет заглавия, като едното е премиера. Това е „Коса“ на Макдермот в режисьорската концепция на Борис Панкин. Четири от заглавията ще дирижира Страцимир Павлов. Единствено „Уестсайдска история“ на Бърнстейн ще дирижира Александър Фрай. Останалите заглавия са „Човекът от Ламанча“ традиционно със знаковата двойка Орлин Горанов и Мариан Бачев, „Парижката света Богородица“ на Кочанте, както и премиерното представяне на „Цар Лъв“ с музика на Елтън Джон и режисурата на Петко Бонев.

Балетната премиера този сезон е „Раймонда“ на Глазунов. Спектакълът е съвместна продукция с Македонската опера и освен режисьора Деян Прошев, хореографа Олга Панго и диригента Бисера Чадловска ще гостуват и македонски солисти. Иначе ще бъде играно и „Лебедово езеро“ на Чайковски, както и традиционната балетна гала.

Концерт в летния театър ще имат Мехаела Филева и Максим Ешкенази, както и Христо Йоцов, който ще представи своята „Jazz Cats Symphony“.

Подробности за тези събития чуйте в разговора с Даниела Димова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55