Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дзен е самият живот

Снимка: изд. Изток-Запад

Това казва в заключение Алън Уотс в книгата си „Духът на дзен“. В нея той проследява зараждането на дзен в древна Индия и пътят на учението в Китай и Япония. 

Верен на практическата същност на дзен, Алън Уотс се спира не само на „тайната на дзен“, но и на техниката за практикуване. Той пише за живота в дзен общността, като разказва за това какво представляват манастирите и монашеския живот, както и за последователите на учението в Далечния изток. 

Многото конкретни примери с текстове и коани обогатяват съдържанието и разкриват директния подход на дзен, неговата практическа функция и възможността за просветление. Алън Уотс е от големите авторитети в областта и притежава умението да обяснява по достъпен начин, затова книгата му е шанс за повече читатели да се запознаят с тънкостите на учението. Изданието е илюстрирано с рисунки в духа на дзен.

Чуйте Любен Козарев.

Снимки – Изд. "Изток-Запад"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Аксиния Михайлова – с наградата Benjamin Fondane

Аксиния Михайлова е тазгодишният лауреат на 17-ото издание на Международния конкурс за франкофонска литература "Бенжамен Фондан". Наградата "Бенджамен Фондан", която ѝ бе връчена в Париж,  се присъжда ежегодно на писател, отличил се в областта на поезията, поетичната проза и есето, който пише на френски език, но няма френска националност. Тази..

публикувано на 15.10.24 в 18:19

Йорданка Белева с "Централна емисия" за невидимите неща

Краят на началото Някога тук нямало нищо. После в пустошта младежи посадили дървета. По време на залесяването татко се запознава с мама. Наскоро някой запали дърветата, обезлесеното място още чернее. Напомня за изпусната урна, по нейния прах се страхувам да стъпвам — да не смачкам паметта: мама беше влюбена, татко беше музикант,..

публикувано на 15.10.24 в 18:13

"Американски триптих": Литературен поглед към емигрантската съдба

В "Разговорът" ни гостува Людмила Калоянова, вицепрезидент на Лигата на българските писатели в САЩ и по света. Тя е автор, който от години не живее в България, но въпреки това поддържа силна духовна връзка с родината си. Последната ѝ книга, "Американски триптих", е посветена на темата за емиграцията и разглежда живота на няколко поколения..

обновено на 15.10.24 в 12:20

"Не се обличай за вечеря" в Казанлъшкия театър

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си, гласи позната поговорка. Навярно Марк Камолети е напълно наясно с нея, защото пиесата му "Не се обличай за вечеря" сякаш следва този принцип. В нея персонажите като че ли за да объркат всичко и да въвлекат публиката в разказаната ситуация, правят точно каквото са си намислили. В..

публикувано на 15.10.24 в 12:11

"Изглеждам и съм": модата като провокация от Мариела Гемишева

"Изглеждам и съм" е инсталация пърформанс , посветена на концептуалната мода , която ще бъде представена единствено на 18 октомври в галерия "Структура" . Неин автор е доц. д-р Мариела Гемишева , моден дизайнер, артист и преподавател. Пърформансът ѝ представлява скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на..

обновено на 15.10.24 в 10:04