Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите в журналистиката: Мирослав Арабаджиев

Мирослав Арабаджиев
Снимка: личен архив

11 юни е. Ден, който със сигурност слага край на един дълъг и странен период за Европейските футболни първенства. Европа пак ще брои, но без да навлиза в статистиката на пандемията. В следващия месец тя ще отчита само красиви попадения на световни терени. UEFA EURO 2020 започва с двубоя Турция – Италия, който ще постави началото на най-очакваното емоционално пътуване в света на спорта. Мирослав Арабаджиев е едно лицата, които ще водят зрителите през цялото това време.

Младият спортен журналист е част от екипа на NOVA от 2015 година. Първите си мачове обаче коментира още в детска възраст. В тях човекът-футбол е по-големият му брат, а теренът – компютърните игри. Още оттогава развива интуицията си към играта и начина, по който да говори за нея. През последните шест години прави именно това – говори за спорта като за любим човек, но не забравя и основната си задача – да бъде максимално коректен и обективен в изказванията си и да предава информацията на хората по възможно най-достъпния и интересен начин.

За Мирослав професията на спортния журналист е един мост към щастието, най-вече в личен план. Всеки ден на телевизионния екран – било то като водещ, коментатор или репортер – той изживява мечтата си. Както и отговорността към нея. Напълно съзнава, че спортната журналистика има тежката задача да бъде медиатор между спорта и начина, по който хората го възприемат, а самият той като журналист формира отношението и нагласите към него. Диктува настроението и усещанията на зрителите. 

Затова и подготовката му никога не спира, както и възможностите да черпи от опита на другите. Вярва, че вмъкването на точните фрази в правилния момент е майсторството в професията, както и намирането на баланса между овладяването на личните спортни страсти и предаването им на хората, които гледат и се вълнуват от играта, каквато и да е тя. Изгражда подхода си към спорта и спортистите с всеки подготвен материал. Не се притеснява и да признае, че родният ни спорт има накъде още да се развива и гледа на него и като на едно отражение на случващото се в държавата ни и цялата тази несигурност, от която се ръководи тя.

Освен познато телевизионно лице Мирослав е и едно лицата на „Младите в журналистиката“ – авторската рубриката на „Мрежата“. 

Чуйте още от него за тънкостите на професията, емоциите, с които го дарява тя, и любовта му към тима на Португалия в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58