Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за атеросклерозата

| обновено на 16.06.21 в 13:28
Снимка: pixabay

Знаем ли всичко за атеросклерозата? Можем ли да влияем върху някои от факторите, които я причиняват?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Лъчезар Гроздински, председател на Националното дружество по ангиология и флебология. Председател на Комисията по ултразвукова съдова диагностика и член на управителните съвети на Българското дружество по ендоваскуларна терапия.

Проф. Лъчезар Гроздински

“Атеросклерозата представлява обикновено хронично прогресиращо заболяване, което протича понякога на кризи. Засяга като цяло всички съдове на организма.

Развива се в по-късна възраст. Има определени рискови фактори, които могат да способстват за развитието на заболяването. Ние познаваме само част от механизмите за развитие на атеросклерозата без да знаем цялата истина.

Атеросклерозата е водеща причина за смърт в индустриално развитите страни. Тя причинява стеснение на артериалните съдове, които хранят вътрешните органи. И когато засегне сърдечна артерия, причинява инфаркт при нейното запушване.

При запушване на мозъчна артерия причинява инсулти.

При запушване на периферна артерия причинява съдова периферна гангрена на крайниците или може да причини инфаркт на вътрешни органи."

Можем ли да се предпазим

"Превенция има до известна степен. Да се опитаме да редуцираме рисковите фактори. Не можем да премахнем генетичния фактор.

Но фактори като артериална хипертония, като повишен холестерол, захарен диабет, тютюнопушене и хроничен стрес, можем или да лекуваме с медикаменти, или да променим нашия начин на живот."

Чуйте Лъчезар Гроздински в звуковия файл.

Снимки: личен архив, pixabay



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24