Днес е денят на загиналите българи за Македония. Отбелязва се от 1923 година на църковния празник Свети дух по инициатива на Македонската студентска организация “Вардар“. През 1934 година този празник е забранен, но се възражда през 1990-та. Така става известен и като Ден на Македония в България.
В тази ключовата седмица – поглед към културното наследство на Република България в контекста на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония (РСМ) към Европейския съюз.
Ето какво сподели в “Нашият ден“ евродепутатът Андрей Ковачев:
“Проблемите от миналото не могат да бъдат вкарвани в Европейския съюз и след това да бъдат наш воденичен камък вътре в него. Те трябва предварително да бъдат решени.
Затова и Република Северна Македония трябва да изпълнява своя договор, който подписа през 2017 г. за нашата обща история, обща българска история.
Тези хора, които са живели преди нас, нашите революционери възрожденци, не са имали раздвоение на личността. Те много ясно са оставили писмени документи, мемоари, свидетелства на хората, които са били около тях, че са се самоопределяли като българи.
Говорили са, писали са, преподавали са на български език. И са се считали така от българската общност – в Егейска във Вардарска Македония – по един и същи начин, както и във всички други части и региони на България.
Това е гаранцията, която ние очакваме. За съжаление нашето доверие изчезна. След 2017 г. видяхме, че нямаше никакво желание в страната-кандидат за изпълнение на договора.
Напротив, те инвестираха средства, усилия, финанси, кадрови потенциал, за да работят срещу България.
Да пишат изключително негативно срещу нас, да лобират в страните-членки срещу България, да представят по съвсем неадекватен начин българската позиция, че ние не признаваме тяхната съвременна идентичност и език, което не е така.
Нямаше нищо позитивно в посещението на г-н Заев, който не каза нищо конкретно, никакви гаранции.
Без гаранции от двете основни партии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, че ще има необратимо действие към преодоляване на омразата от миналото, мисля че българската единна позиция би трябвало да остане.
Ние не искаме този проблем да бъде част от Европейския съюз, той трябва да бъде решен, преди тази най-близка до нас страна да стане член на Съюза. Европейската интеграция е двупосочна улица."
Чуйте Андрей Ковачев в звуковия файл.
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg