Наесен иновативните училища ще станат със 72 повече. 509 училища от всички области в страната ще имат статут на иновативни и ще бъдат включени в списъка за следващата учебна 2021-2022 г.
Това предлага проект на Министерския съвет, качен за обществено обсъждане. В иновативните училища ще бъдат въведени нови учебни практики, предмети и програми.
Класните стаи ще са подредени по нетрадиционен начин. Иновациите имат за цел да подобрят резултатите на учениците, да повишат мотивацията им за учене, участието им в училищния живот и да развият креативното си мислене, различни компетентности и емоционална интелигентност.
Националната програма “Изграждане на училищна STEM среда“. Всеки училищен STEM център съдържа промяна в четири елемента – образователна среда и технологии, учебно съдържание, методи на преподаване, организация и управление на училищни процеси.
За няколко месеца екипът от учители на Професионалната гимназия “Велизар Пеев“ в град Своге успя да се класира сред неколкостотин училища в страната, да ремонтира съществуващи пространства в сградата на училището и да ги превърне в място за получаване на знания и умения по програмата STEM.
Един от първенците е именно Професионалната гимназия в град Своге.
Темата коментира в “Нашият ден“ Станчо Атанасов, директор на Професионалната гимназия “Велизар Пеев“.
“Преди да започне изграждането и да тръгне този проект за STEM среда, голяма част от нашите кабинети са изградени по такъв начин за различните специалности и различните учебни предмети. Не говорим за кабинети, а за различна обучаваща среда. От няколко години работим в тази посока.
С възможностите, които бяха създадени от Министерство на образованието и средствата, изградихме изключително сериозен STEM център. Той се състои от седем зони. Зона за отдих и разтоварване на учениците и за обмяна на идеи, зона на учителите, зона “зелена енергия“, зона “електромобили“, зона “роботика“, музикално звукозаписно студио, професионално фотостудио, зона за компютърна графика и интернет радио.
Всичко това успяхме да го изградим, благодарение на това, че голяма част от нещата, които са свързани с архитектурната среда с проектирането, с дизайнерското оформление се прави изключително от учителите и майсторите в училище. И по този начин голяма част от средствата, които са заложени по проекта, ги използваме за закупуване на съвременна технология.“
Чуйте Станчо Атанасов в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg