Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

72 иновативни училища в повече наесен

Наесен иновативните училища ще станат със 72 повече. 509 училища от всички области в страната ще имат статут на иновативни и ще бъдат включени в списъка за следващата учебна 2021-2022 г.

Това предлага проект на Министерския съвет, качен за обществено обсъждане. В иновативните училища ще бъдат въведени нови учебни практики, предмети и програми.

Класните стаи ще са подредени по нетрадиционен начин. Иновациите имат за цел да подобрят резултатите на учениците, да повишат мотивацията им за учене, участието им в училищния живот и да развият креативното си мислене, различни компетентности и емоционална интелигентност.

Националната програма “Изграждане на училищна STEM среда“. Всеки училищен STEM център съдържа промяна в четири елемента – образователна среда и технологии, учебно съдържание, методи на преподаване, организация и управление на училищни процеси.

За няколко месеца екипът от учители на Професионалната гимназия “Велизар Пеев“ в град Своге успя да се класира сред неколкостотин училища в страната, да ремонтира съществуващи пространства в сградата на училището и да ги превърне в място за получаване на знания и умения по програмата STEM.

Един от първенците е именно Професионалната гимназия в град Своге.


Темата коментира в “Нашият ден“ Станчо Атанасов, директор на Професионалната гимназия “Велизар Пеев“.

“Преди да започне изграждането и да тръгне този проект за STEM среда, голяма част от нашите кабинети са изградени по такъв начин за различните специалности и различните учебни предмети. Не говорим за кабинети, а за различна обучаваща среда. От няколко години работим в тази посока. 

С възможностите, които бяха създадени от Министерство на образованието и средствата, изградихме изключително сериозен STEM център. Той се състои от седем зони. Зона за отдих и разтоварване на учениците и за обмяна на идеи, зона на учителите, зона “зелена енергия“, зона “електромобили“, зона “роботика“, музикално звукозаписно студио, професионално фотостудио, зона за компютърна графика и интернет радио.

Всичко това успяхме да го изградим, благодарение на това, че голяма част от нещата, които са свързани с архитектурната среда с проектирането, с дизайнерското оформление се прави изключително от учителите и майсторите в училище. И по този начин голяма част от средствата, които са заложени по проекта, ги използваме за закупуване на съвременна технология.“ 

Чуйте Станчо Атанасов в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен профил

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16