Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ружа Смилова:

Степента на разяждане на институциите е основна тема в последните години

Ружа Смилова
Снимка: Булфото архив

Какво се случи на политическата сцена в изминалата седмица и коя новина можем да определим като най-важна?

Дали информацията, че в района на Смолян плашат хората, че няма да получат дърва, ако конкретна политическа сила не е на власт. Или промяна в Екоинспекцията на Бургас, след като бяха въведени изключения в строгата защита на плажовете “Смокиня“ и “Веселие“. Или пък обобщаването на това какво извади на бял свят служебния кабинет. 

Темата коментира политологът Ружа Смилова в “Нашият ден“:

“В предизборния период, периодът на кампания, българите са засипвани от информация за безобразия, извършвани в последните години от класата на управляващите, но и от българските институции, които в последните години все по-малко сякаш защитаваха интересите на обикновените граждани. Все повече обслужваха други. 

Разкритията, на които ставаме свидетели, до голяма степен определят тона на предизборната кампания. Много малко чуваме идеи за това какво ще се прави от тук нататък.

Това е разбираемо. Очевидно е, че преди да се върви напред, е необходимо да се разчисти. Това натрупване на безобразия в институциите прави невъзможно да се върви напред. Това е основната тема, да се изясни степента на разяждане на институциите, до която се стигна през последните години. Не бих казала, че това е станало само с участието на управляващите."


Пътят напред

"Основното, което е необходимо да направим, е равносметка – доволни ли сме от това, което получавахме като управление, включително и от нашето участие във формирането на това управление. С това дали отговорно гласуваме, дали сигнализираме, когато видим някакво безобразие и проследяваме в каква степен институциите са си свършили работата по проверката.

Това, което българите трябва да направят във времето до изборите, е тази преценка за себе си – удовлетворени ли са и какво искат да постигнат.

Смятам, че високите политически цели намират своето много пряко отражение във всекидневието ни, в работното ни място, в начина, по който изглеждат улиците, в начина, по който почиваме – на едно чисто или на замърсено Черноморие. Не мисля, че има разделяне на всекидневното от високото.

Затова призивът ми към гражданите е – да се вгледат какво е това, което не им харесва във всекидневието. И какво очакваме от нашите представители във властта."

плаж „Смокиня”

Най-тревожното

"Това, което много ме тревожи, е неуважението към някои малцинства в България. И използването на темата за малцинствата като предизборна. Имаме нужда от задълбочаване на интеграцията в обществото и приобщаването на малцинства и на маргинализирани групи."

Чуйте Ружа Смилова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33