Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ружа Смилова:

Степента на разяждане на институциите е основна тема в последните години

Ружа Смилова
Снимка: Булфото архив

Какво се случи на политическата сцена в изминалата седмица и коя новина можем да определим като най-важна?

Дали информацията, че в района на Смолян плашат хората, че няма да получат дърва, ако конкретна политическа сила не е на власт. Или промяна в Екоинспекцията на Бургас, след като бяха въведени изключения в строгата защита на плажовете “Смокиня“ и “Веселие“. Или пък обобщаването на това какво извади на бял свят служебния кабинет. 

Темата коментира политологът Ружа Смилова в “Нашият ден“:

“В предизборния период, периодът на кампания, българите са засипвани от информация за безобразия, извършвани в последните години от класата на управляващите, но и от българските институции, които в последните години все по-малко сякаш защитаваха интересите на обикновените граждани. Все повече обслужваха други. 

Разкритията, на които ставаме свидетели, до голяма степен определят тона на предизборната кампания. Много малко чуваме идеи за това какво ще се прави от тук нататък.

Това е разбираемо. Очевидно е, че преди да се върви напред, е необходимо да се разчисти. Това натрупване на безобразия в институциите прави невъзможно да се върви напред. Това е основната тема, да се изясни степента на разяждане на институциите, до която се стигна през последните години. Не бих казала, че това е станало само с участието на управляващите."


Пътят напред

"Основното, което е необходимо да направим, е равносметка – доволни ли сме от това, което получавахме като управление, включително и от нашето участие във формирането на това управление. С това дали отговорно гласуваме, дали сигнализираме, когато видим някакво безобразие и проследяваме в каква степен институциите са си свършили работата по проверката.

Това, което българите трябва да направят във времето до изборите, е тази преценка за себе си – удовлетворени ли са и какво искат да постигнат.

Смятам, че високите политически цели намират своето много пряко отражение във всекидневието ни, в работното ни място, в начина, по който изглеждат улиците, в начина, по който почиваме – на едно чисто или на замърсено Черноморие. Не мисля, че има разделяне на всекидневното от високото.

Затова призивът ми към гражданите е – да се вгледат какво е това, което не им харесва във всекидневието. И какво очакваме от нашите представители във властта."

плаж „Смокиня”

Най-тревожното

"Това, което много ме тревожи, е неуважението към някои малцинства в България. И използването на темата за малцинствата като предизборна. Имаме нужда от задълбочаване на интеграцията в обществото и приобщаването на малцинства и на маргинализирани групи."

Чуйте Ружа Смилова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12