Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тръпко Василев – българският Третяков

Портрет на Тръпко Василев. Български исторически архив – Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Историята на първата частна художествена галерия София, станала известна като Тръпковата галерия и нейният създател Тръпко Василев влязоха в книгата на изкуствоведката Благовеста Иванова „Тръпко Василев и Постоянна художествена галерия – 110 години от създаването ѝ“.

Галерията е създадена през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник – декоратор Тръпко Василев, за да има място, в което младите художници да излагат своите картини. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.

Благодарение на менажирането по подобие на галериите в големите европейски градове Тръпковата галерия бързо се превръща в културно средище и оживен център на художествения живот в столицата. Сред близките на Тръпко Василев от това време художници, които правят изложби в галерията на ул. „Аксаков“ са имена като Никола Танев, Константин Щъркелов, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Васил Захариев и много други. Почти няма изтъкнат художник или скулптор от тази епоха, който да не е устройвал своя изложба в скромните ѝ помещения.

Но, освен като галерист и декоратор на много от сградите в София, Тръпко Василев създава и множество живописни творби, основно пейзажи от околностите на столицата. Първата самостоятелна изложба в новосъздадената през 1910 г. галерия е неговата. Две десетилетия уредената с модерното мислене на своя създател, като европейска галерия, Тръпковата галерия е културен център на София с голямо влияние между двете световни войни. Чуйте повече от звуковия файл от Благовеста Иванова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лъчезар Тошев (вляво) и Емил Янев

Там, където Дунав студен край Тракия минава

В епизод 549 "Трамвай по желание" поставя на вниманието на своята публика една от най-значимите фигури на Ренесанса Пиер дьо Ронсар. През тази година светът отбелязва 500 г. от рождението на великия поет, вдъхновител на Плеядата, знаменитото поетическо обединение във Франция през XVI в., и радетел за обновлението на френския език. Любопитно е, че..

публикувано на 09.07.24 в 10:10

Глухите деца влизат в приказния свят чрез театър

Театралният видеопроект "Изиграй ми приказка" провокира любопитството на глухите деца към художествената литература и изкуството. Повече за проекта, неговите цели, както и за очакваните резултати в "Нашият ден" разказва Албена Тагарева , директор на фондация "Арт бюро", инициатор на проекта. Етапите на проекта "Изиграй ми приказка" са..

публикувано на 09.07.24 в 08:36
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06