Многотембровият дубльор и актьор Петър Байков представи най-смелия си проект – а именно 45 гласа, дублирани само и единствено от него в класиката „Мери Попинз се завръща“. Това е дипломният проект на актьора, който ще има своята втора премиера на 27-ми юни в Аулата на Нов Български университет с вход свободен. Талантът на Петър Байков е признат и от световноизвестната компания Дисни. А сега, новата рубрика „Младите таланти на сцената и отвъд нея“ на „Артефир“ ви предлага среща с многопластовата душа на човекът и актьорът Петър Байков:
„Този филм за мен е съдбовен, тъй като е първият мюзикъл, който правя. Приех това предизвикателство, за да надградя себе си и да докажа, че всичко е възможно, дори невъзможното, развълнуван съм, но и с тази скромност, която имам в себе си, чувствам се смирен пред Бог, пред всички хора, които бяха до мен. Бих казал, че успеха на човек се корени в това, той да осъзнае себе си и да подобри себе си, да се развие, да стане по-голям, както Вселената се разширява, и ние да разширяваме своята вътрешна Вселена все повече. Така че да сънуваме един сън, който е много по-красив, в който ние сме тези, които приемаме как ще разбираме света. Тези приказки, те не са просто приказки за деца, в тях ни се дават архетипи, които ги има навсякъде. На 25 години срещаш злата кралица, която се опитва да ти навреди, защото вижда, че постигаш повече, примерно както Снежанка е по-красива. Тези герои са толкова реални в живота, и Снежанка, и принца, и джуджетата, и ние ги срещаме, затова вярвам, че приказките трябва да бъдат не само четени и гледани, но и ценени и никога да не ги забравяме.“
Така Петър разбира света през приказките, и всички поуки, които си взимаме от тях, през онзи написан ред точно на онази страница между дебелите корици на детските книжки, които когато отвориш, започваш да живееш в нов магичен свят. Приказките често оживяват и във филмите, а за Петър вдъхновението от света на приказките е най-силно от касетките на записаните аудио приказки, които слушал като малък до насита, а днес самият той озвучава тези герои и предава нататък техните поуки. Може би това е изпълнената детска мечта, която всеки иска да сбъдне. И може би това е детския дух, който завинаги е хубаво да остане жив в нас, споделя днес Петър:
„Магията на филмите, закодира в мен тази емоция, която аз продължавам да търся и да я вграждам в живота си по начин, по който да отговаря на интересите ми, на възрастта ми, на професионалния ми път, аз се стремя да запазя тази чистота в себе си и искам да предавам това на всички хора около мен. Това е една сбъдната мечта на малкия Пепи, който е гледал тези филми, който е вървял по пътя на тези филми, смятам, че тепърва имам какво да показвам и да се впускам в нови приключения. Когато гледам мои стари проекти, си казвам „сега го мога по-добре“. Но в същото време тази времева капсула, която запечатва момента е много ценна за мен, защото тя ни показва извървения път. Много е ценно да осъзнаваме откъде сме тръгнали и да не го забравяме, защото това е едно от мерилата, които ни казват докъде сме стигнали и ни напомнят винаги да бъдем смирени и да подхождаме с любов, към това, което получаваме.Важно е да бъдем благодарни и да благодарим, за всичко което ни се дава, защото колелото се върти, както някой е долу така е и горе, и живота е един пулс. Трябва да бъдем благодарни и за горето и за долуто, за мен това е най-ценното, и ако спазваме тази психология, може би ще можем да съхраним и детето в себе си.“
И така с приказните светове в сърцето, с вярващата душа във всички свои мечти, и с големият талант, който изгрява на сцената, Петър успява да променя светове, да пренася най-ценното – посланието в изкуството от душа на душа, и от сърце на сърце и да вдъхновява.
Младите таланти на сцената и отвъд нея
Рубрика по идея на Ангелина Грозева, в която във формата на фийчър се представят младите таланти на сцената чрез иновативен подход във формата на интервюто, артистичен подход към въпросите, добра запознатост с интервюираната личност и вплетеното творчество на самите творци в материала. Идеята на рубриката е да докосне душевността на един талант, и на слушателя, да вдъхновява и да поглежда през изкуството към живота на представените таланти в рубриката и техния иновативен поглед. Рубриката поставя светлината на прожекторите върху онези таланти, които успяват по нов, собствен начин да променят себе си и света, и да записват името си в историята със своя новаторски почерк.
В рубрика „Младите таланти на сцената и отвъд нея“ Петър Байков споделя тайната на успеха, как се сбъдват детските мечти, какви са житейските уроци в приказките и как да запазим детския дух в себе си завинаги. Чуйте повече в звуковия файл.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg