Русенската филхармония под диригентството на Димитър Косев ще изпълни за първи път в България първа част на Симфония №10 от Лудвиг ван Бетовен в Ми-бемол мажор на 30 юни в сряда в зала „България“. Концертът включва още Увертюра Егмонт и „Императорският“ концерт за пиано и оркестър №5 със солист известния пианист Иван Янъков. Музикалното събитие е част от програмата на 52-рото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“.
Освен че е възпитаник на австрийската школа, Димитър Косев вижда, как много хора си публикуват и слушат в интернет въпросната първа част от Десетата симфония на Бетовен, той също е заинтригуван от това „хипотетично“ произведение и решава, че точно с него ще участва на Софийски музикални седмици, където е поканена Русенската филхармония. Димитър Косев разказва, че един музиковед и композитор от Манчестер – Бари Купър през 60-те години открива около 250 такта от Бетовенови скици, разхвърляни във фрагменти и теми, и през 1981 година дописва около 16 минути от Десетата симфония, като още същата година тя е изпълнена в Лондон.
Според Димитър Косев, колкото и въображаема да е тя, от всичките 250 скици може да се предположи, че Бетовен е имал желание да я напише. Доказан е фактът, че великият композитор е искал прочутата Симфония №9 да е от три части, а последната четвърта част да е отделно произведение с хор и солисти, но в крайна сметка ги събира и така се получава тази най-известна Девета симфония на Бетовен. Споровете са много, колко недовършени произведения има Бетовен, но проблемът при композиторите от класицизма и преди него е, че всичко е написано на хартия и може да бъде изгубено, но и всеки момент пък на някой таван в Баден, Бон или Виена може да бъдат открити нов квартет, нова симфония или партитура на концерт за пиано, казва Димитър Косев.
Според него слушателите ще усетят в тази първа част на Десета симфония малко и Шуман, и Шуберт, ще чуят и един особен тип романтизъм. Диригентът смята, че Бетовен е искал да каже нещо друго, но така или иначе тя трябва да бъде изсвирена в България и той поема този риск заедно с русенските филхармоници.
Чуйте повече в звуковия файл.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg