Изключително интересна и атрактивна програма са подготвили за последния си сезон концерт музикантите от Радиооркестъра и техният главен диригент – Марк Кадин. Те ще зарадват публиката в столичната зала „България“ със Симфония-концертанте за виолончело и оркестър на Сергей Прокофиев (солист ще бъде прекрасният български виолончелист Александър Сомов!) и музиката на Дмитрий Шостакович към два легендарни руски спектакъла: „Москва-Черьомушки“ (изпълнява се за първи път в България!) и „Хамлет“.
Симфония-концертанте за виолончело и оркестър опус 125 е едно от последните големи произведения на Прокофиев. Творбата е завършена през 1952 година и е изпълнена за първи път от Мстислав Ростропович и Московския младежки оркестър под диригентството на Святослав Рихтер (това е единственият случай, в който Рихтер се изявява като диригент!) на 18 февруари 1952 в Голямата зала на Московската консерватория.
Работата над произведението започва през 1947 година с преработка на виолончеловия концерт, опус 58, който Прокофиев пише през 1938 за Григорий Пятигорски. Според повечето виолончелисти този концерт е „неизсвиряем“ – т.е. неблагодарен за изпълнителя, а и самият композитор не е удовлетворен от творбата си и решава почти напълно да я преработи, въпреки че през 1940 тя е успешно изпълнена в Бостън. В процеса на преработката, в който Ростропович участва и съдейства активно, произведението надскача рамките на „втора редакция“ и в крайна сметка през 1952 се превръща в самостоятелно голямо съчинение с отделен нов опус. Обемът на партитурата на новото произведение е почти двойно по-голям от първоизточника. На премиерата творбата е анонсирана като Втори концерт за виолончело. След това Прокофиев още веднъж редактира написаното (основно заради по-ефектната оркестрация) и променя заглавието на Симфония-концертанте. Структурата на Втория концерт като цяло е аналогична на структурата на Първия, с известни промени в третата част, която при Първия концерт е „тема с вариации“, а във Втория – Andante con moto, макар на практика това също да са вариации, но вече не върху една, а върху ДВЕ теми (т.нар. двойни вариации) – едната от които е лирична, а другата – скерцозна.
Според биографа на Прокофиев – Вишневецки – втората тема съдържа цитат от популярната песен на един от гонителите на композитора – Владимир Григориевич Захаров „И кто его знает, чего от моргает...“, изложена скерцозно, с умишлено изкривена мелодия. На предварителното прослушване на концерта Захаров (по онова време отговорен чиновник в Съюза на композиторите на СССР) разпознава своята песен. Избухва скандал, след което Прокофиев е принуден да замени темата на Захаров със своя собствена тема, която е валсова и асоциативно неутрална.
В днешно време финалът на концерта като правило се изпълнява в оригиналната редакция – с темата от песента на Владимир Захаров. Много рядко се ползва редакцията на Ростропович без песенната тема (известно е изпълнението на Трулс Мьорк през 1997).
Общата продължителност на произведението е около 36-40 минути. Частите са: I. Andante; II. Allegro giusto III; Andante con moto
В днешно време Симфония-концертанте на Прокофиев е стандартна част от виолончеловия репертоар. Смята се, че произведението е с висша сложност и изисква от виолончелиста сериозна техническа подготовка. Освен Мстислав Ростропович, сред другите известни изпълнители на Симфония-концертанте са виолончелистите Йо-Йо Ма, Миша Майски, Лин Харел, Александър Рудин, Готие Капюсон.
Професионалист от висока класа, виолончелистът Александър Сомов концертира като солов и камерен изпълнител в Европа, Япония и Китай. Още на 15 прави своя дебют на сцена, след което следват победи в няколко национални конкурса. Завършва Guildhall School (Лондон) със златен медал. Сомов е носител на редица европейски и международни награди. Свири със Лондонска филхармония (LPO), Лондонски симфоничен оркестър (LSO), Хале оркестър (Манчестър), Английски камерен оркестър и SWR, Northern Sinfonia (Великобритания), Stadtkapelle Achern (Германия), както и с повечето оркестри в България. Сомов е на поста Violoncelle Super-soliste на Филхармоничен оркестър Страсбург и е професор в Страсбургската консерватория.
Гениалният руски композитор Дмитрий Шостакович неведнъж се е обръщал към творчеството на Уилям Шекспир: той пише музика към филми и театрални постановки по мотиви от произведенията на английския драматург и дори „озвучава“ един от сонетите му. Но отношението на композитора към творчеството на Шекспир е двойнствено: от една страна той му се възхищава, а от друга признава, че понякога започва да гледа на него с очите на Лев Толстой. (в своя критически очерк „За Шекспир и за драмата“ Лев Толстой изказва неочаквана гледна точка – той упреква английския драматург в това, че неговите герои говорят не на свой, а на винаги един и същ шекспиров, превзет и неестествен език, и дори го нарича „най-посредствен съчинител“). Работейки обаче над музиката към постановките и екранизациите по произведения на Шекспир, Шостакович дотолкова се увлича от неговите герои и поетични светове, че забравя за критичния си поглед върху творчеството му.
През 1932 режисьорът Николай Акимов поставя своя първи спектакъл – „Хамлет“ – в Театъра „Вахтангов“. Постановката се оказва доста спорна и дори получава гръмкия епитет „извращение на класиката“. Но едно е безспорно и се признава от всички: музиката на Дмитрий Шостакович е „най-доброто, най-смелото нещо в спектакъла, тя през цялото време е на някаква чудесна граница, разделяща иронията от сатирата“. Композиторът създава музикалната партитура в пълно съответствие със смелия замисъл на Акимов, затова темите на някои номера напомнят съветските масови песни. През 1954 режисьорът Григорий Козинцев поставя „Хамлет“ в Ленинградския (тогава) драматичен театър „Пушкин“. Към тази постановки Шостакович написва два неголеми музикални номера: „Жига“, която прилича на темпераментна тарантела, и „финал“ – тържествен завършек на трагичната история. Автографите на тези номера така и не са намерени – известни са само ръкописните копия на партитурата, които се съхраняват в театъра.
„Москва – Черьомушки“ на Дмитрий Шостакович е наистина уникално произведение. Това е единствената оперета на композитора и той започва да я пише през септември 1957 по настоятелната молба на Григорий Столяров – главен диригент на Московския оперетен театър. Произведението е завършено през октомври 1958 година.
Ето какво си спомня един от участниците – артистът и режисьор Григорий Ярон:: „Аз, както и всички останали, очаквах най-сложна „шостаковичова“ музика с остри хармонични комбинации. А това беше самата простота! Но колко вкус и благородство имаше в тази простота! Още от първия ден всички от трупата се влюбихме в тази музика. Тя предизвика в театъра истински фурор, когато актьорите я чуха в изпълнение на оркестъра. Музиката на Шостакович се усмихваше, кикотеше се, танцуваше, подиграваше се, палавееше, а понякога едва-едва тъгуваше...“
Завръщането на композитора в музикалния театър след „антиформалистката кампания“ пред 30-те години на 20-и век, което същевременно е и неговият дебют в „лекия жанр“ са очаквани с голямо нетърпение. По спомените на Григорий Ярон, съобщението за това, че Шостакович пише оперета, е посрещнато с огромен интерес. „Какво? Композиторът, написал Седмата симфония, а неотдавна – Единайсетата, изведнъж съчинява оперета?!? Където и да отидех, първият въпрос, който чувах от познати и непознати, хора с различна възраст и професия, беше: „Каква е оперетата на Шостакович?“. Самият автор по повод на своето толкова „сензационно“ насочване към жанра на оперетата, казва: „Мисля, че един истински композитор е длъжен да изпробва силите си във всички жанрове“.
Сюжетът на оперетата „Москва, Черьомушки“, е абсолютно злободневен. В основата на либретото на Владимир Масса и Михаил Червинский са комичните перипетии, свързани с масовото преселение от старите комуналки в новите жилищни квартали – по онова време „квартирният въпрос“ е особено актуален, при това – не само за московчани.
Оперетата се отличава с живо действие, яснота и простота на музиката, изобилие от цитати. Остроумното цитиране на добре известни на слушателите мелодии (при това – съвършено неочаквано!) предизвиква, по свидетелства на съвременниците, огромен комичен ефект. Шостакович използва в своята оперета разнообразни музикални форми: тук чуваме и градския романс, и галопа, и дивертиментото, и множество танцувални жанрове.
Премиерата на творбата е в Московския оперетен театър на 24 януари 1959. Скоро след това следват спектакли в Ростов на Дон, Одеса, Свредловск, Братислава, Прага, Магадан, Загреб, различни градове на ГДР и Чехословакия. А две години по-късно на основата на оперетата е заснет филмът „Черьомушки“ с режисьор Херберт Рапапорт.
Целият концерт се излъчва директно по програма „Христо Ботев“ на 2 юли от 19 часа.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg