Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Песента на ветровете“ – концертът, на който душите се запознават

Снимка: ndk.bg

Човек не е създаден, за да живее разделен, той винаги търси обединението, най-вече вътрешното. Зад тези думи може да застане композиторът Петър Дундаков, който прави именно това в своя първи авторски мултимедиен спектакъл – вплита различни звучности в органична единна мелодия.

В тази съвременна форма на представяне на музиката негови съмишленици са камерният ансамбъл „Софийски солисти“ под диригентството на проф. Пламен Джуров, познатият от джаз сцената тромпетист Росен Захариев, Гергана Димитрова – солист на „Мистерия на българските гласове“ и „Ева квартет“, и сопраното Пламена Гиргинова.

Новият емоционален опит за слушателите, създаден от всички тези интерпретатори, се претворява в „Песента на ветровете“ – концертът, с който публиката на театър „Азарян“ ще посрещне първата вечер на юли. В 19 часа пространството ще огласи третото издание на „Песента“. Този път тя ще бъде заснета от екипа на режисьора Виктор Божинов.

Силно експресивната музика в този концерт е като една постоянна енергия, която понася всичко около себе си, смесва го и го оставя да се уталожи някъде в някого. Подобно на стихията, на която подражава.

Музиката е начин на общуване и затова „Песента на ветровете“ е място за запознанство с душите – собствените и тези на другите. Също така е и припомняне на естественото, а именно – че правенето на музика, а и на каквото и да било изкуство, е като дишането. За тези, които я композират, изпълняват, усещат или просто слушат, тя е като да правиш любов, да обичаш, да се храниш, да живееш. Зад тези думи пък освен Петър Дундаков застава и Пламена Гиргинова, артистът, който умело смесва класиката и модерното звучене в музиката.

Двамата гостуваха в „Какво се случва“, за да затвърдят вече утвърденото –„Песента на ветровете“ като една широкообхватна платформа, която обединява различни музикални стилове и аудиовизия в едно. Те разказаха повече за целта на платформата да даде възможност на всеки да съпреживее музиката и да стане част от една голяма армия от съмишленици. В нея класическата, народна и джаз музикарисуват звуковата картина, която смесва музикалните посоки на композитора, а и на участниците в концерта през последните години. Напълно разгръща и потенциала на филмовите композиции, които Дундаков създава, защото в един филм, макар и да е сред разказвачите, музиката му в повечето случаи остава на заден план.

„Песента на ветровете“ говори директно с душата на човек, но какво точно ѝ казва чуйте в звуковия файл от Петър Дундаков и Пламена Гиргинова, които задават посланието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разтърсващата "Операция САБЯ" на "Златна роза" 2024

Сръбско-българският сериал "Операция САБЯ", който имаше световна премиера на CanneSeries 2024 и получи наградата за най-добър актьорски състав, се срещна за първи път с българската публика на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" във Варна. Историята, която се очаква догодина да тръгне в ефира на bTV, следва вече утвърдения..

публикувано на 26.09.24 в 17:25

Юлиян Табаков представя изложбата "Виждам те"

Проектът на известният художник и сценограф Юлиян Табаков "Виждам те" вече имаше представяне под различни форми в Стокхолм, Русе, София – в галерия "+359", "Водна кула", а от днес и в галерия "Средец". Предстои експониране на изложбата на открито в Градската градина в София, както и във Варна. В момента е под печат книга със същото заглавие...

публикувано на 26.09.24 в 16:40
Дагмар Лойполд

Дагмар Лойполд в София

Нова поредица от литературни срещи, посветени на немскоезичната литература у нас, започва Гьоте-институт, София. Първата от тях е с Дагмар Лойполд и романа ѝ "За разлика от слоновете".  Ето какво пише Лерке фон Залфелд във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" за книгата:  " Голямо изкуство е да направиш роман от почти нищо, роман, който съумява от..

публикувано на 26.09.24 в 16:10

Самотните цветя на Радоил Серафимов

Галерия "Ракурси" откри своя нов сезон със самостоятелна изложба на художника Радоил Серафимов – един утвърден вече автор на нашата художествена сцена, и както го определят – "артист с особено пристрастие към природата".  Колекцията се нарича "Самотни цветя", но заглавието в някаква степен е подвеждащо, защото става за дума сливане на фантазия и..

публикувано на 26.09.24 в 15:25

Има ли достатъчно място за българските изпълнителски изкуства?

Този петък (27 септември) следобед в РЦСИ "Топлоцентрала" ще се проведе първата от серия дискусии, посветени на Пространствата за изпълнителски изкуства . Организира я самият регионален център, чийто екип напълно осъзнава, че българската независима сцена има нужда от много повече инфраструктура, отколкото "Топлоцентрала" сама може да предложи...

публикувано на 26.09.24 в 14:58