Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ники Качаров за Не-туристическия Египет

Авторът на парчето „Българският рок“ разказва за нравите в Страната на пирамидите

7
Ники Качаров
Снимка: личен архив

Името на Ники Качаров е добре познато на любителите на твърдия ъндърграунд рок от края на 80-те години. Той е създател на групите „Ера“ и „Апокалипсис“. Но също така доктор и професор по физика от университета в Лимож и ръководен кадър в европейски енергийни компании. Освен във Франция, Ники е живял в Италия, Унгария.

В момента е в Кайро и макар и да управлява петролна фирма не се разделя с музиката. Все пак Качаров е авторът на култовото парче „Българският рок“, превърнато от Георги Минчев в химн. Но тръгвайки от музиката, разговорът с Ники Качаров е за онзи Египет, който туристите не виждат.

„Кайро бе чужд, но вече е мой. И пак удължавам моя престой“ – пее Качаров в авторската си песен, записана в собственото му студио в египетската столица. А разговорът за страната на пирамидите, в който изобщо не става дума за тях, продължава с въпроса щом в Египет бакшишът в туризма е начин на живот, и в големия бизнес ли е така. Оказва се, че да. Ники, обаче не се ограничава само с петролните сделки, ами разказва и за тамошните рокаджии, с които понякога свири. Що се отнася до платноходните кораби, той ги предпочита за семейното плаване по Нил по време на отпуската си.

Музикантът и енергиен експерт признава, че в Египет е по-трудно да откажеш покана за гостуване, отколкото да получиш.

Специално за „Покана за пътуване“ Неки изпрати последното си парче „Лятото е писта за излитане“.



Чуйте разговора с него в звуковия файл

Снимки са предоставени от Ники Качаров



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Крави във Вадуц

В Лихтенщайн сградите над 5 етажа са забранени

Коне и крави в центъра на столицата Мучене на крави и тропот на копита чуват под прозорците си столичаните на Лихтенщайн, жителите на Вадуц. И изобщо не им се вижда чудно, че ферма и училище по езда са се разположили в подножието на двореца, където в 114 стаи живеят принц Ханс-Адам ІІ престолонаследникът Алоис І. Зад гърбовете на кравите..

публикувано на 27.08.24 в 16:35
Даниела Ангелова

Еврика! Успешни българи: Даниела Ангелова

"Връзката между минало, настояще и бъдеще трябва да се пази " , казва Даниела Ангелова, студентка от Аграрния университет - Пловдив. Тя е млад човек, който обяснява, че в момента има тенденция хората да се завръщат към корените си. За нея обаче това никога не е седяло под въпрос, защото тя винаги е знаела, че иска да се занимава със земеделие...

публикувано на 26.08.24 в 17:00

Високите атмосферни и водни температури променят живота в Черно море

"Наистина температурите, които наблюдаваме, както на атмосферата, така и на водата, са екстремални през последните години и близки до тропичните. Не е нормално, като проследим през последните години, че организмите са се адаптирали при други условия, това е един вид стрес, който предизвиква физиологични смущения и нерядко смърт при организми,..

публикувано на 26.08.24 в 15:35

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15