Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За защитена местност „Калимок“, а също и за хората и птиците

Свилен Чешмеджиев
Снимка: личен архив

Знаете ли къде се намира Калимок? Калимок се намира в близост до град Тутракан, махала, просъществувала до края на 50-те години на XX век. Мястото е заобиколено отвсякъде от Голямото блато и това е от съществено значение за историята, която ви разказваме. Днес територията на селото попада в защитената местност „Калимок-Бръшлен“. Там е създадена и Биологичната експериментална база „Калимок“. Но преди няколко години на шепа ентусиасти им хрумва една идея – да направят изкуствен остров, където да се опитат да привлекат къдроглавия пеликан.

Съвместен екип от експерти на Дружеството за защита на птиците, дирекция на Природен парк „Персина“, дирекция на Природен парк „Русенски Лом“ и „Калимок-Бръшлен“ ЕООД изгражда наколна дървена конструкция. Няколко години по-късно могат да се пренапишат учебниците – у нас е сформирана нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан. Птиците заемат изкуствения остров в зона Натура 2000 в „Комплекс Калимок“ и това е третото гнездово находище на вида в България, заедно с тези в езерото Сребърна и остров Персин.

Тази история ни разказва Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците, който е един от онези хора, които преди години са си казали: „Какво ще стане ако...“.

„Комплекс Калимок“ край Тутракан е влажна зона с международно значение за опазване на редица водолюбиви видове птици. Днес там се намира нова колония от къдроглави пеликани, което е успех за всички природозащитници и стъпка в правилната посока за опазване на къдроглавия пеликан, който е критично застрашен в България. „А сега всички сме в очакване на първите малки къдроглави пеликани да се излюпят успешно в новата колония в Натура 2000 зона „Комплекс Калимок“, казва Свилен Чешмеджиев от БДЗП, отговорник по опазването на вида.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15
Музеят на килима в Баку отвън

Чипровски мотиви в Музея на килима в Баку

Няма начин да сбъркате Музея на килима в Баку, дори да не подозирате за съществуването му. Просто австрийският архитект Франц Янц, който печели конкурса за построяването му, го проектира във формата на навит на руло килим. Отбих се там случайно, а после в телефона си надиплих повече от 100 снимки! Някои с доста чипровски мотиви. Оказва се, че също..

публикувано на 06.05.24 в 08:38