В епизод 425 „Трамвай по желание“ среща своята публика с актьора Иван Панев, една от актуалните звезди на Сатиричния театър „Алеко Константинов“.
Роден и отрасъл в Стара Загора, Иван застава на решаващ житейски кръстопът малко преди да влезе в казармата. От една страна, е увлечен по философията, голямата му страст са физиката и астрономията, а удоволствие му носят сценичните изяви. Решението е взето и момчето поема към физиката, но, пристигайки за кандидатстудентски изпити в София, се изкушава да експериментира на кой кръг ще го скъсат на приемните изпити във ВИТИЗ. Оказва се, че талантът за сцената е повече от очакваното и кандидатът е приет при шанс 1:125 спрямо останалите участници в прослушванията. Така Иван Панев попада в класа на Мастъра Стефан Данаилов и това предопределя целия му живот.
Нататък обратите в кариерата го съпътстват неотклонно. След тригодишна актьорска проба в Димитровградския драматичен театър, експериментаторът прави рязък завой и се озовава по обява на сцената на ДМТ “Ст. Македонски“, където изкарва цели 18 години и описва професионалната си певческа кариера като тежък физически труд.
Успоредно с това, актьорът използва всяка възможност за участия в киното и телевизията, като особено паметни остават участията му в сериалите „Хайка за вълци“ и „Домашен арест“. В крайна сметка привличането на класическия театър надделява и в последните години Иван Панев е сред най-ярките звезди на Сатиричния театър.
Зад тази фактология обаче стои необикновена личност, с оригинали възгледи и разсъждения върху изкуството, науката и живота. В това ще ви убеди епизод 425, озаглавен от самия него „Науката на изкуството или драмата на комедията“.
Чуйте предаването от звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg