Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йосип Ости – учителят по любов

Снимка: fraktura.hr

„Всяко събитие, лице, мирис, цвят“. Това е може би най-краткото определение за книгата на Йосип Ости „Учител по любов“, но с добавката „от детството“. Поетът разказва за детските си години – от времето, което помни едвам и откъслечно, до времето, когато вече пораснал, загубва своята обичана баба. Впрочем семейният роман-мозайка, както е определен жанрово още на корицата (художник Капка Кънева), започва и завършва с истории, свързани с тази баба, която го е отгледала. 

Тъжни и смешни, разказите в книгата съставят интересната картина не само на детството на Йосип Ости в Сараево, но и разкриват на днешния читател един отишъл си вече свят, в който героят им израства. Вече нито детството е същото, нито бабите, нито самото Сараево, но духът на онова време – времето след Втората световна война, с разместването на пластовете в обществото, с репресията срещу инакомислещите, с недоимъка, се усеща безпогрешно. 

Въпреки че пише с мекота, носталгия и любов за детството си, което съвсем не е безоблачно, поетът успява да пресъздаде и цялостната картина на следвоенните години в ярки образи със запомнящ се колорит. Неговият поетичен талант естествено проличава и в прозата му. Това не са просто спомени, а разкази, в които още веднъж се убеждаваме в литературното майсторство на Йосип Ости.

За съжаление известният поет напусна този свят буквално преди дни – на 26 юни, но „Учител по любов“ и стихосбирките му остават, талантливо претворени от Людмила Миндова на български. „Тази творба, пише тя за „Учител по любов“, наред с поетичните книги „Младенци“ на Томаж Шаламун и „Град и дете“ на Алеш Дебеляк, е сред най-забележителните съвременни образци в словенската литература, посветени на необятното чудо на детството“.

Чуйте преводачката Людмила Миндова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56