Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йосип Ости – учителят по любов

Снимка: fraktura.hr

„Всяко събитие, лице, мирис, цвят“. Това е може би най-краткото определение за книгата на Йосип Ости „Учител по любов“, но с добавката „от детството“. Поетът разказва за детските си години – от времето, което помни едвам и откъслечно, до времето, когато вече пораснал, загубва своята обичана баба. Впрочем семейният роман-мозайка, както е определен жанрово още на корицата (художник Капка Кънева), започва и завършва с истории, свързани с тази баба, която го е отгледала. 

Тъжни и смешни, разказите в книгата съставят интересната картина не само на детството на Йосип Ости в Сараево, но и разкриват на днешния читател един отишъл си вече свят, в който героят им израства. Вече нито детството е същото, нито бабите, нито самото Сараево, но духът на онова време – времето след Втората световна война, с разместването на пластовете в обществото, с репресията срещу инакомислещите, с недоимъка, се усеща безпогрешно. 

Въпреки че пише с мекота, носталгия и любов за детството си, което съвсем не е безоблачно, поетът успява да пресъздаде и цялостната картина на следвоенните години в ярки образи със запомнящ се колорит. Неговият поетичен талант естествено проличава и в прозата му. Това не са просто спомени, а разкази, в които още веднъж се убеждаваме в литературното майсторство на Йосип Ости.

За съжаление известният поет напусна този свят буквално преди дни – на 26 юни, но „Учител по любов“ и стихосбирките му остават, талантливо претворени от Людмила Миндова на български. „Тази творба, пише тя за „Учител по любов“, наред с поетичните книги „Младенци“ на Томаж Шаламун и „Град и дете“ на Алеш Дебеляк, е сред най-забележителните съвременни образци в словенската литература, посветени на необятното чудо на детството“.

Чуйте преводачката Людмила Миндова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28